eur:
411.76
usd:
395.78
bux:
79740.18
2024. november 22. péntek Cecília
Lángol a dzsungel a Rondonia brazil szövetségi államban lévő Porto Velho közelében 2019. augusztus 24-én. Az Amazonas vidékén napok óta erdőtüzek pusztítanak. A Föld tüdejének is nevezett amazonasi esőerdő a legnagyobb a világon. Létfontosságú a szén-dioxid elnyelésében, ezáltal lassítja a globális felmelegedést. Hozzávetőleg egymillió őslakos és hárommillió növény- és állatfaj él a vidéken. A brazil kormány bejelentette, hogy 44 ezer katonát és katonai repülőgépeket vet be a tomboló erdőtüzek megfékezése érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Joedson Alves

A G7 azonnali segélyt küld az amazonasi tűz megfékezésére – Európa is felelős

Miközben immár a brazil légierő gépei is részt vesznek az amazonasi tűzoltásban, a G7-es csoport vezetői hétfőre "közel kerültek" ahhoz, hogy elfogadjanak egy közös segélytervet. Nap közben azután megérkezett a hír: 20 millió dolláros segélyt nyújtanak a tüzek megfékezésére.

Meglett a nemzetközi nyomásgyakorlás eredménye – bár Bolsonaro brazil elnök azzal érvelt, hogy a fejlett nyugati államok "gyarmati mentalitással" erőszakolják ki az amazonasi erdőtüzek megfékezését, végül mozgósította a hadsereget és a légierőt.

Macron francia elnök, a hétvégi G7-es csúcs házigazdája korábban azzal fenyegetőzött, hogy megtorpedózza az Európai Unió és a dél-amerikai – és Brazíliát is magában foglaló – Mercosur-csoport kereskedelmi szerződését.

Pénteken, amikor verbális össztüzet zúdította Bolsonaróra és a brazil vezetésre, még inkább arról volt, hogy

mennyire a brazilok felelőssége, hogy megóvják a többi ország számára is "a Föld tüdejének" nevezett amazonasi esőerdőt,

a szándékos gyújtogatásoktól, melyek célja, hogy termőföldeket és építési területeket hasítsanak ki maguknak brazil vállalkozók.

Vasárnap Macron már arról beszélt, hogy közel kerültek a brazilokat segítő nemzetközi terv elfogadásához.

Bolsonaro közben elrendelte, hogy a brazil hadsereg és a légierő is akcióba lépjen az erdőtüzek megfékezésére. Az elnök rendelete nyomán 7 brazil szövetségi államban léphetnek fel a fegyveres erők, Rondonia államban pedig hatalmas, Hercules C-130-as katonai gépek már szombaton bekapcsolódtak a tűzoltásba.

Segítséget nyújtanak

Macron ezekután arról beszélt, hogy a fejlett ipari országok "technikai és pénzügyi segítséget" nyújtanak Brazíliának és az amazonasi tüzek által érintett más országoknak. Súlyossá vált a helyzet Bolíviában is, ahol Evo Morales elnök végül meggondolta magát és azt mondta, szintén hajlandó nemzetközi segítséget elfogadni.

Csak Brazíliában az idén 75 ezer erdőtűz lobbant fel – a helyzet 2013 óta nem volt ilyen kritikus. Szakértők szerint az idén sokkoló módon, 85 százalékkal ugrott meg a tüzek száma tavalyhoz képest.

Bolsonaro pénteken – a külföldi vezetők és média többnapos nyomása után – adta be derekát. Elsőként azt közölte, hogy elfogadja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ajánlatát egy különleges tűzoltó repülőgép és mentesítő csapat küldéséről.

A brazil elnököt azzal vádolják, hogy "zöld utat" adott az Amazonas-vidék "pusztításának"

azzal, hogy az ott folyó gazdasági tevékenységet pártolja és hogy szkeptikus véleményeket fogalmazott meg a klímaváltozásról. Aktivisták azt állítják, hogy a tüzek azután harapóztak el, hogy jelentős mértékben mérsékelték a környezetvédelmi kihágásokért kiszabott büntetések mértékét.

Ő viszont azzal vágott vissza a nemzetközi nyomásgyakorlásra, hogy beavatkoznak a szuverén Brazília belügyeibe és hogy "az egész világon erdőtüzek égnek". A nyomásgyakorlás példája, hogy az EU uniós elnökségét adó Finnország pénzügyminisztere felvetette: tiltsák be a brazil marhahús importját, ha nem lépnek fel a tüzek megfékezéséért. Több országban pedig azonnali fellépést követelő tüntetéseket tartottak.

Ivan Duque kolumbiai elnök közben azt mondta, hogy az Amazonas-vidék megőrzését célzó élővilágvédelmi szerződést akar kidolgozni a többi érintett országgal és az ötletről tárgyalt már Peruval.

Azonnali segélyt nyújtanak

Hétfőn azután a G7-ek úgy döntöttek, rögtön folyósítandó, 20 millió dolláros segélyt nyújtanak az Amazonas-medencében fekvő országoknak az erdőtüzek megfékezésére, illetve hosszú távú globális projektet kezdeményeznek az amazóniai esőerdő védelmére - jelentette be hétfőn Emmanuel Macron francia elnök a biarritzi csúcstalálkozón.

Az Egyesült Államok is támogatja a közös kezdeményezést, Emmanuel Macron hosszú beszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel az amazóniai erdőtüzekről. A francia elnök szerint Trump csupán azért nem vett részt a csúcstalálkozó biodiverzitással foglalkozó ülésén, mert éppen abban az időben kétoldalú találkozója volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×