eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Leo Varadkar ír miniszterelnök az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik 2019. június 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Ír-északír egyesülés jöhet a brexitcsőd ellen

Összecsapott a brexithez kapcsolódó ír határgarancia miatt a brit és az ír miniszterelnök. Boris Johnson és Leo Varadkar első ízben beszélt telefonon egymással Johnson megválasztása óta. Az ír vezető határozott nemet mondott a szabad határforgalom elvetésére.

Beszéltek egymással, de nem értettek egyet és nem is közeledtek az álláspontok; hiába akarja Boris Johnson új brit miniszterelnök eltörölni a brexit válási egyezményében található ír határgaranciát, az érintett Írország kormányfője erről hallani sem akar.

Johnson telefonon hívta fel Leo Varadkart, akit arról akar meggyőzni, hogy engedje kivenni a brit kilépési egyezményből az ír-északír, egyben uniós-brit határra vonatkozó szabályozást.

A britek soha nem folytatnak majd fizikai ellenőrzést a határon és nem építenek ki határőrizeti objektumokat,

viszont cserébe törölni kell a "backstop" néven ismert rendelkezéseket, melyek lényege, hogy még alku nélküli brexit idején is szabadon átjárható maradjon az ír határ - úgy, hogy Nagy-Britannia ideiglenesen vámunióban maradna az EU-val.

Johnson ismét azt állította, hogy technológiai újításokkal elkerülhetik a fizikai határellenőrzést, de nem részletezte azokat.

A backstop törlésével már el lehetne fogadtatni a parlamenttel a háromszor is leszavazott válási egyezményt - érvelt a brit kormányfő.

Ír részről viszont annyi volt az üzenet: a határgarancia a Nagy-Britanniában és a brit kormány által hozott döntések miatt szükséges. Varadkar azt is hozzátette:

az összes EU-tagállam egyetért abban a kérdésben, hogy nem újíthatják fel a tárgyalásokat

Nagy-Britannia kilépési egyezményéről.

Johnson válasza erre az: amíg nem engednek, nem keresi a találkozókat az EU-s vezetőkkel. Emiatt viszont Írországban a szokásos diplomáciai protokoll megsértésével vádolták meg.

Az írek sokat veszíthetnek ha a britek szabályozatlan módon lépnek ki az EU-ból. Áruforgalmuk jelentős része a brit szigeten halad át és a vámolás komoly érvágás lenne számukra.

Közben az IRA terrorszervezet politikai szárnyának tartott Sinn Fein párt közölte: az ír kormánynak a sziget egyesítésén kellene dolgoznia. Észak-Írországban a voksok többsége maradáspárti volt a népszavazáson.

"Észak visszatérhet az EU-ba. Világos az út, az az ír egyesülésen keresztül vezet"

- mondta Mary Lou McDonald, a Sinn Féin vezetője.

Varadkar korábban maga is megemlítette, hogy az ország egyesítésének kérdése mindenképp napirendre kerül, ha Nagy-Britannia rendezetlen módon távozik az EU-ból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×