eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai újságíró portréjával tiltakoznak az újságíró meggyilkolása ellen Szaúd-Arábia törökországi konzulátusánál Isztambulban 2018. október 25-én, három héttel az után, hogy az ügyintézésért folyamodó Hasogdzsit megölték Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán. A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló újságírót azt követően ölték meg október 2-án, hogy ügyintézés miatt bement Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusára.
Nyitókép: MTI/EPA/Erdem Sahin

Sokkoló részletek a Hasogdzsi-gyilkosságról

Szaúdi-Arábia visszautasította, hogy az ország irányítójának köze lett volna egy ellenzéki kommentátor brutális meggyilkolásához. Egy ENSZ-jelentés szerint Mohamed bin Szalman koronaherceg és más vezetők felelősek Dzsamál Hasogdzsí haláláért.

"Ebben nincs semmi új... az ENSZ raportőre csak azt ismétli, amit már a médiában hallhattunk" – így utasította vissza a szaúdi külügyminiszter azokat a súlyos vádakat, amelyek szerint Mohamed bin Szalman szaúdi koronahercegnek köze volt a királyság isztambuli konzulátusán megölt majd feldarabolt és eltüntetett rendszerkritikus kommentátor, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásához.

Nemcsak a nyugati világ legnagyobb közel-keleti szövetséges országát vezető koronaherceget, de több más magas rangú szaúdi vezetőt is hasonló vádakkal illettek az anyagban. A pontos megfogalmazás szerint

"hihető bizonyíték" áll rendelkezésre arról, hogy a szaúdi vezetőkkapcsolatba hozhatók a Hasogdzsi-gyilkossággal.

Emellett a szerzők javasolják, hogy induljon vizsgálat a koronaherceg ellen az ügyben.

Agnes Callarmard, az ENSZ jogtalan kivégzésekkel foglalkozó raportőre azzal zárta vizsgálatát, hogy Hasogdzsit előre kitervelt módon ölték meg, de Callarmard nem tudta megnevezni a konkrét bűnösöket.

Vizsgálata a szaúdi konzulátust lehallgató török titkosszolgálat felvételei és a török hatóságok törvényszéki szakértőinek nyomozására, valamint az ügyben Szaúd-Arábiában indult perekre támaszkodott. Az egyik hivatalos szaúdi magyarázat ugyanis annak idején az volt, hogy önkényesen fellépő biztonsági illetékesek végeztek a szaúdi vezetés számára kellemetlen kommentátorral, és az országot irányító trónörökös semmit sem tudott az egészről.

Az ENSZ-illetékes szerint a pereket le kell állítani, mert fennáll a törvénysértő eljárás veszélye.

A 100-oldalas ENSZ-jelentés részletesen leírja, mi történt a Washington Post meggyilkolt újságírójával, aki török menyasszonyával tervezett házassága előtt ment be hazája isztambuli konzulátusára, hogy dokumentumokat szerezzen be az esküvőhöz.

Callamard „nemzetközi bűntettnek” nevezte az esetet és azt írta: Hasdogdzsit előre kitervelt módon, jogtalanul kivégezték, "amiért a szaúdi állam felelősségre vonható a nemzetközi jog alapján".

Az anyagban olvasható, hogy egy szaúdi illetékes azt mondja a kommentátornak a konzulátuson: "Jövünk érted". Amikor az nem hajlandó együttműködni,

dulakodás és nehéz légzés hangjai hallhatók a felvételeken. A raportőr szerint ez arra utal, hogy kábító anyaggal injekciózták be, majd megfojtották egy nejlonzacskóval.

A megállapításokat a török és más országok hírszerzési anyagainak elemzésére alapozta.

Elemzők korábban megjegyezték, hogy Törökország Szaúd-Arábia regionális riválisa és Erdogan elnök megpróbált profitálni a szaúdiak számára kínos ügyből.

Az eset emellett kínos a sivatagi királyság nyugati szövetségeseinek is, amelyekre így nagyobb nyomás nehezedik, hogy vizsgálják felül a szaúdiakkal fenntartott viszonyt. Az, hogy a jelentést akkor adták ki, amikor már-már háborús feszültség alakult ki a szaúdiak nagy regionális ellenfele Irán, és szövetségesük, az Egyesült Államok között, tovább komplikálhatja a közel-keleti helyzetet.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×