eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Isztambul, 2018. október 13.Szaúdi zászló leng a szögesdrótkerítés mögött Szaúd-Arábia törökországi konzulátusának tetején Isztambulban 2018. október 13-án. Dzsamál Hasogdzsi szaúdi ellenzéki újságírónak október 2-án nyoma veszett, miután felkereste hazája isztambuli főkonzulátusát, mert szüksége volt szaúdi dokumentumokra, hogy házasságot köthessen. (MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz)
Nyitókép: MTI/AP/Pétrosz Jannakurisz

ENSZ-vizsgálat a brutális Hasogdzsí-gyilkosság ügyében

Az ENSZ egyik szakértője vezeti majd a Dzsamál Hasogdzsí, meggyilkolt szaúdi kommentátor ügyében induló nemzetközi vizsgálatot. Az illetékes a jövő héten indul Törökországba.

Agnes Callamard, az ENSZ törvénytelen és önkényes kivégzéseket kivizsgáló különleges küldötte vezeti azt a nemzetközi vizsgálatot, amely a tavaly, Törökországban meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsí ügyében indul. A hírt maga a szakértő közölte, aki elmondta, hogy a jövő héten Törökországba utazik.

Hasogdzsí bin Szalman szaúdi koronaherceg egyik legnagyobb bírálója volt. A szaúdi újságíró az Egyesült Államokban élt, és a The Washington Post című lapba írt. Tavaly október másodikán azonban egy családi vízum ügyben besétált országa isztambuli nagykövetségére, ahonnan már nem lépett ki élve. A török biztonsági szolgálatok állítása szerint – amelyek megfigyelés alatt tartották a szaúdi konzulátust – szaúdi ügynökök brutális módon meggyilkolták, majd kicsempészték a holttestét.

Az eset nemzetközi felháborodást váltott ki, amelyet Törökország arra használt fel, hogy pozíciókat szerezzen regionális vetélytársával, Szaúdi-Arábiával szemben. Csütörtökön Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter azt mondta: eljött a nemzetközi vizsgálat ideje.

Az ENSZ illetékese ezután jelentette be, hogy a „független, nemzetközi vizsgálat” élére áll, és január 28. és február 3. között Törökországba látogat. Callamard azt mondta, hogy felméri a bűncselekmény körülményeit és „annak mértékét, hogy államok és személyek milyen szinten felelősek a gyilkosságért”. „Az eredményeket az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa júniusi ülése előtt mutatom be” – mondta.

Egyelőre nem tudni, hogy milyen más szakértők vesznek részt a vizsgálatban és hogy az kiterjed-e Szaúd-Arábiára.

A nemzetközi közvélemény egy része a sivatagi királyság de facto vezetőjét, magát bin Szalman koronaherceget vádolja az ügyben. A szaúdiak sokáig tagadták, hogy közük lett volna hozzá, de később 21 embert őrizetbe vettek és 11-et bíróság elé állítanak. A szaúdi főügyész közölte: öt esetben halálbüntetést kért. A hivatalos magyarázat szerint a férfiak a saját szakállukra dolgozó kormányügynökök voltak.

Agnes Callamard francia tudományos kutató, a New York-i Columbia Egyetem Véleményszabadság Tanszékének igazgatója, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának raportőre. Megbízása alapján a világszerte végrehajtott kivégzéseket vizsgálhatja ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×