eur:
408.94
usd:
370.31
bux:
83952.24
2025. április 9. szerda Erhard
London, 2017. november 8.A Madame Tussauds londoni panoptikuma által közreadott kép Theresa May hivatalban levő brit miniszterelnök viaszszobráról a brit kormányfői rezidencia, a Downing Street 10 homlokzatának másolata előtt a múzeum állandó kiállításán Londonban 2017. november 8-án, a szobor leleplezése napján. Az előtérben Boris Johnson brit külügyminiszter szobra látható. (MTI/EPA/Madame Tussauds)
Nyitókép: MTI/EPA/Madame Tussauds

Buknak a brexittárgyalások, bukhat utána May is

Nem lesz alku, más módot kell találni a brexitet fékező patthelyzet feloldására. A brit kormánypárt tárgyalói elfogadták, hogy nem tudnak megállapodásra jutni az ellenzéki Munkáspárttal. Így valószínű, hogy Theresa May miniszterelnök kilépési egyezményét immár negyedszerre is leszavazza a brit parlament, neki pedig mennie kell.

A BBC Newsnight című háttérműsorának riportere csütörtök este állt elő a bombahírrel: gyakorlatilag összeomlottak a kétpárti brexittárgyalások a brit kormány és az ellenzéki Munkáspárt között.

Egy kétpárti alku nyomán, a Labour-képviselők támogatásával lehetett volna elfogadtatni a parlamenttel Theresa May miniszterelnök és Brüsszel kilépési egyezményét, amely puhította volna a válási folyamatot, időt adott volna az átállásra, és lehetővé tette volna, hogy közben London és Brüsszel kidolgozzon egy kereskedelmi egyezményt.

42 nap után azonban a brit politika majdnem ott tartott, mint előtte. Azzal a kivétellel, hogy a kilépés késése miatt a szigetországban is európai parlamenti választásokat kell tartani. Emellett, a légüres térbe került Mayen akkora a nyomás saját pártja részéről, hogy kénytelen volt engedni és ígéretet tett arra:

ha három hét múlva is leszavazzák kilépési egyezményét, akkor utána lemond.

Korábban amellett kardoskodott, hogy ő fogja levezényelni a brexitet.

A BBC értesülése szerint miközben a kormánypártban feladták a brexitegyezményt támogató kétpárti alku lehetőségét, a Munkáspártnak olyan félelmei vannak, hogy amúgy is borulhat „egy gyenge miniszterelnökkel kötött egyezmény”.

A Labour az EU és Nagy-Britannia közötti akadálymentes áruforgalmat biztosító vámunió ígéretét akarta kikényszeríteni Mayből. Ő ugyan próbált közelíteni, de saját pártja keményvonalas brexithívei keményen ellenállnak: a vámunió miatt Nagy-Britannia nem alakíthatná szabadon kereskedelmi politikáját, nem köthetne önállóan kereskedelmi egyezményeket a világban, hanem az EU-szerződései köteleznék, és ezt nem hajlandók elfogadni.

A krikettmeccseket idéző módon elhúzódó brit politikai színdarab következő felvonásában May június 3-án viszi a parlament elé háromszor már leszavazott kilépési egyezményét. Ha ismét „nem” lesz a képviselők válasza, akkor kénytelen lesz bejelenteni lemondását. A tory párton belül sokan nemcsak a patthelyzet, de az abból fakadó rossz önkormányzati választási eredmények és a várható európai parlamenti választási kudarc miatt is le akarják mondatni.

A színpad szélén már ott várakozik Boris Johnson volt londoni polgármester és ex-külügyminiszter, a „kemény brexit”-vonal kulcsfigurája. Johnson az utóbbi időben komolyan készült a szerepre: eltűnt a borzas haj, a korábbi bohócos és bombasztikus beszólások helyett próbál államférfi módján kommunikálni. Szerdán pedig nyíltan közölte is:

„persze hogy indulok a tory párt vezetőválasztásán, amikor Theresa May távozik”.

Ha a toryk eljutnak eddig a pontig, akkor Johnsont minden bizonnyal megválasztják és a kormánypárt vezéreként automatikusan ő lesz az új brit miniszterelnök, egy olyan kormányfő, aki világos irányvonalat képvisel:

azonnali és alku nélküli kilépést az EU-ból.

Közben a másik oldalon, a Munkáspárton belül egyre erősebbek azok a hangok, amelyek Jeremy Corbyn pártvezérrel szembemenve második népszavazást, sőt, az EU-ban való maradást követelnek.

Címlapról ajánljuk
Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Több mint hat hétig tartó egyeztetés után a CDU/CSU és az SPD között létrejött a megállapodás az új kormány megalakulásáról. Noha a tagság jóváhagyása mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták esetében még hátravan, immár bizonyos, hogy minden valószínűség szerint május elején a szociáldemokrata Olaf Scholzot a CDU elnöke, Friedrich Merz váltja fel a kancellári székben.

Nem aprózta el Peking a választ az amerikai vámokra

Kína bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékról 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett vámokat, válaszul a washingtoni kormány legújabb, hasonló mértékű intézkedésére.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
Záporoznak a vámbejelentések, rángatják a tőzsdéket

Záporoznak a vámbejelentések, rángatják a tőzsdéket

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, nagyot esett hajnalban a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és napközben sokáig kitartottak a vaskos mínuszok, miután Kína további 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra, délután pedig az EU is döntött arról, hogy vámokat vet ki az amerikai termékek egy részére. Az amerikai tőzsdék ennek ellenére meglepően kis mozgásokkal indították a szerdai kereskedést és nyitás után nem sokkal pluszba fordultak. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×