eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brit és európai uniós zászló egymáson a brit uniós tagság tervezett megszűnését (Brexit) ellenző tiltakozáson a londoni parlamentnél 2019. április 10-én, amikor az Európai Bizottság gyakorlati iránymutatásokat adott ki a tagállamoknak Nagy-Britannia rendezetlen kiválásának esetére.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Váratlan helyről kapott támadást Theresa May

Amellett, hogy a brit kormány kénytelen megrendezni az európai parlamenti választásokat, ami már önmagában kínos csapás a miniszterelnök számára, most meglepő módon konzervatív képviselők taszíthatják a kormányt egy újabb kudarcba.

Egyre valószínűbb, hogy a brit kormány és az ellenzéki Munkáspárt brexittárgyalásai zsákutcába juthatnak. A Labour szerint eljött az idő: a May-kormányzatnak most kell eldöntenie, hajlandó-e lényegi változásokat elfogadni Nagy-Britannia és az unió jövőbeli kapcsolatáról, cserébe azért, hogy a Munkáspárt segítségével átmenjen a parlamenten a kilépési egyezmény. Több munkáspárti forrás is azt mondta a brit médiának, hogy csak akkor hajlandók alkut kötni a kormánnyal, ha Mayék elfogadják az újabb népszavazás ötletét.

Mindeközben – meglepő módon – a brexitet lelkesen vagy kevésbé lelkesen váró konzervatív képviselők közül sokan elkezdték hangoztatni, hogy második népszavazást kell tartani a patthelyzet feloldására.

A lengyel neve ellenére keményvonalas kilépéspárti Daniel Kawczynski konzervatív képviselő azt fejtegette, hogy „elkerülhetetlen a referendum”. Ed Vaizey, egy Európa-párti konzervatív úgy fogalmazott: kezd megbarátkozni az ötlettel, mert egy újabb névszavazás lehet az a lépés, ami talán végleg lezárja a brexitet.

Vaizey szerint azért is kell az újabb népszavazás a brexit-alkuról, mert ha az át is megy a parlamenten, az csak kis többséggel történhet meg. Ebben az esetben a választók „illegitimnek tartják majd a válási egyezményt” és igy a népszavazás egyszer és mindenkorra szentesítheti vagy elvetheti azt.

Új brexithatáridő

Kifutottak az időből, kénytelenek kiírni az európai választásokat – közölte kedden Theresa May brit kormányfő de facto helyettese, David Lidington. Ez sokak számára már eddig is világos volt, hiszen napokkal korábban kiküldték az állampolgároknak a szavazócédulákat, rajtuk a választás helyszínével és időpontjával.

A brexit levezénylését magára vállaló May miniszterelnök számára újabb kínos csapás az európai voks. Bár rendszeresen azt mondja, hogy „megvalósítja a népakaratot”, most mégis egy olyan szervezet választási folyamatában vesz részt, amelyből már március végén ki kellett volna lépnie.

David Lidington szavai szerint az európai voksnak „jogi értelemben meg kell történnie”.

A kormányfő-helyettes új határidőt is szabott a brexitre – július végét, amikor a westminsteri képviselők nyári szabadságra mennek.

Ezt megelőzően foglalják el helyeiket másokkal együtt a brit európai parlamenti képviselők. Ha a brit törvényhozás még ez előtt képes megszavazni May és Brüsszel kilépési egyezményét, akkor a brit európai parlamenti képviselőknek nem kell megkezdeniük a munkát Brüsszelben és Stasbourgban.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×