eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az újabb Brexit-népszavazásra buzdító, Peoples Vote - A nép voksa - nevű kampánycsoport aktivistái Theresa May brit miniszterelnököt kifigurázsó plakátot visznek a London belvárosában tartott tüntetésükön 2019. március 23-án.
Nyitókép: MTI/Kirsty Wigglesworth

Theresa May egyre nehezebb helyzetben

A felek közötti bizalmatlanság miatt veszélybe került a brit kormány és az ellenzék tervezett brexit-alkuja. A megállapodásra azért lenne szükség, hogy May miniszterelnök az ellenzéki parlamenti képviselők támogatásával levezényelhesse hazája kilépését az Unióból.

Napokkal ezelőtt még a kompromisszum lehetőségéről beszélt a brit kormány és az ellenzéki Munkáspárt brexit-ügyben, most ismét a médiában üzengetnek.

Theresa May brit miniszterelnök számára roppant kínos módon a vasárnapi brit lapoknak kiszivárogtatták a kormány az ellenzéki Munkáspárt tárgyalásainak részleteit,

többet között azt is, mit ajánlott May, hogy a Labour megszavazza az EU-val között válási egyezményét a parlamentben és így Nagy-Britannia végre kiléphessen az Unióból.

A brit sajtóhoz eljutott információk szerint May három kérdésben akar engedni a Munkáspártnak: beleegyezne, hogy az ország vámunióban maradjon az EU-val, de csak a következő választásokig. Emellett elfogadná, hogy a szigetország is kövesse az európai közös piac szabványait és abba is belemenne, hogy a britek is ugyanazokat a munkaügyi törvényeket alkalmazzák a dolgozók jogaira, mint az EU.

Saját pártja keményvonalasai számára bárminemű vámúnió emlegetése már árulás és máris jelezték, hogyha ezt hozhatja a jövő, akkor ismét leszavazzák May válási egyezményét a parlamentben.

A Munkáspártnál pedig maga az ajánlat és a médiának történő szivárogtatás váltott ki dühöt.

„A May-kormánnyal tárgyalni olyan, mint egy csődeljárás alá vont céggel szerződést kötni” – mondta a Munkáspárban a befolyásos árnyék-pénzügyminiszteri posztot betöltő John McDonnell.

Jó lenne a vámunió, tette hozzá, de nem csak pár hónapra, mert a vállalkozásoknak stabil környezet kell” – mondta. Arról is beszélt, hogy „nem bízik May miniszterelnökben”, miután a múlt heti tárgyalások részleteit viszontlátta a vasárnapi lapokban. „Bocsánat, ezen a hétvégén szétlőtte a bizalmas légkört... szerintem saját maga védelmében gátat emelt a tárgyalásoknak”.

McDonnell vádjai azért különösen szigorúak és sokkolóak, mert a hétfői munkaszüneti nap után, kedden folytatná az alkudozást a May-kormányzat a Munkáspárttal. Hírek szerint May ekkor akarja felajánlani a három engedményt, cserébe paktuma parlamenti támogatásáért.

A brit kormányfő még cikket is írt az egyik vasárnapi lapba: „Tegyük félre a különbségeinket, kössünk végre alkut” – fejtegette a Sunday Mail című lapban, szavait az ellenzék vezérének címezve.

Közben azonban tárgyalópartnerei is látják, hogy instabil a helyzete: „olyan alkuról beszélünk, amelyet a szóba jöhető új konzervatív vezetők és potenciális miniszterelnökök sorra utasítanak el” – mondta egy munkáspárti vezető.

Mayt ugyanis a helyhatósági választásokon elszenvedett vereség és a brexit-patthelyzet miatt dühös konzervatív képviselők el akarják távolítani a hatalomból. Ugyanakkor a Munkáspárt is megosztott: a képviselők egy jelentős része népszavazást akar a brexit-egyezményről, egy része viszont nem. Felmerül a kérdés, hogy a felek mikorra tudnak így kompromisszumra jutni a brexit kérdésében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×