eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Szurkoló a dunaszerdahelyi felújított Mol Arénában az FC DAC - SK Slovan Bratislava mérkőzésen 2017. november 3-án. Háromezer férőhellyel bővült a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 futballklub otthona, így már közel tízezer szurkoló láthatja a csapatot a Mol Arénában.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Templomokban, köztereken, stadionban énekelték a magyar himnuszt a Felvidéken

Soha még ilyen hangosan nem szólt a magyar himnusz a dunaszerdahelyi MOL Arénában, mint a hétvégi bajnoki mérkőzés előtt. A DAC labdarúgócsapatának szurkolói így fejezték ki véleményüket az a szlovák törvény ellen, amely megtiltaná idegen államok himnuszának eléneklését az országban.

Templomokban, köztereken, a Magyarországot Szlovákiával összekötő medvei hídon és számos más helyszínen csendültek fel a hétvégén a magyar himnusz dallamai a Felvidéken azt követően, hogy a szlovák parlament képviselői megszavaztak egy törvényjavaslatot, melynek értelmében május 15-től büntetendő annak a külföldi országnak a himnuszát elénekelni Szlovákiában, amelyiknek az adott helyszínen nincs hivatalos küldöttsége. A Szlovák Nemzeti Párt javaslatát a velük együtt kormányzó Híd magyar képviselői is megszavazták.

A legnagyobb figyelmet a DAC labdarúgócsapatának hétvégi bajnoki mérkőzése kapta. A dunaszerdahelyi klub szurkolói ugyanis minden egyes bajnoki találkozót a himnusz eléneklésével indítanak. Most sem volt ez másképp. A különbséget csupán az jelentette, hogy eddig soha nem hallott hangerővel szólt a magyar nemzeti imádság a lelátókról. A Zsolna elleni meccs előtt 8500 torokból csendültek fel a himnusz dallamai. A szurkolók a Híd-politikusokkal szemben is állást foglaltak: a második félidőben egy „MOST kéne abbahagyni” feliratú molinót emeltek a fejük fölé. A most szó szlovákul pedig hidat jelent.

A szlovákiai református egyház egy nyilatkozatot tett közzé, melyben emlékeztet, hogy a magyar himnusz az egyházi liturgia része. „A Szlovákiai Református Keresztyén Egyháznak a lelkiismereti és vallásszabadságból adódóan elidegeníthetetlen joga, hogy a magyar himnuszt, mint nemzeti imádságunkat és liturgiánk egy elemét hittel énekelhesse. Ha az állam az egyház számára garantált szabadságjognak e lelkiismereti tartalmát akadályozza, az a nyilvános vallásgyakorlásba való súlyos beavatkozás. Biztatjuk gyülekezeteinket, hogy nemzeti imádságunkat az eddig megszokott módon továbbra is énekeljék” – áll a nyilatkozatban.

A himnusz elhallgattatására igent nyomó hidas politikusok java része azóta elmondta, hogy hibázott, amikor nem olvasta el a szavazás előtt a törvényjavaslatot. A közvélemény szinte egy emberként fordult ellenük, és azt követelte tőlük, hogy adják vissza a mandátumukat. Ezt egyelőre egyikük sem tette meg. Azt mondják, a májusi parlamenti ülésen helyrehozzák a hibát.

Az egyedüli politikus, aki szlovákként hónapokon keresztül előre figyelmeztetett a veszélyre, Ondrej Dostál, a jobboldali-liberális Szabadság és Szolidaritás parlamenti frakciójának tagja, aki nem gondolja, hogy a Híd képviselői tudatosan szavazták meg a magyar himnusz betiltását. De hozzátette, az, hogy nem vették észre, egyértelműen az ő hibájuk, és nehezen lehet bármivel is megbocsátani.

Bugár Béla, a Híd elnöke megpróbálja helyreállítani párttársai becsületét. Ígéretet kapott Andrej Kiska államfőtől, hogy nem írja alá az óriási felháborodást kiváltó jogszabályt. A pártelnök azt is elmondta, ha ennek ellenére mégsem születik megegyezés, nem maradhatnak a koalícióban.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×