Az édesvízi élőhelyeken található állatok majdnem negyedét fenyegeti a kihalás veszélye - írja egy, a Nature magazinban publikált tanulmány nyomán a sokszinuvidek.24.hu. A kutatók szerint olyan tényezők, mint az invazív fajok terjedése, az éghajlatváltozás hatásai, valamint az intenzív mezőgazdasági tevékenység, súlyosan veszélyeztetik ezeket a törékeny ökoszisztémákat.
Ez az első olyan átfogó tanulmány, ami világszinten értékelte az édesvízi faunát érintő fenyegetéseket. Korábban leginkább a szárazföldi állatok vizsgálatára összpontosítottak, az új elemzés azonban rámutat, hogy különösen sérülékenyek a folyók, tavak, mocsarak és más vizes élőhelyek élőlényei.
Catherine Sayer, az angliai Nemzetközi Természetvédelmi Unió zoológusa hangsúlyozta: az édesvízi élőhelyek a föld felszínének csupán 1 százalékát teszik ki, viszont ezek adnak otthont az állatfajok 10 százalékának.
A kutatás során több mint 23 500 fajt vizsgáltak, köztük szitakötőket, halakat és rákokat, amelyek kizárólag az édesvízi ökoszisztémáktól függenek, és az eredmény szerint 24 százalékuk a kihalás szélén áll.
A legnagyobb veszélyt a szennyezés, a gátak építése, a vízkivétel, az invazív fajok behurcolása és az éghajlatváltozás jelenti. Catherine Sayer szerint a felsoroltak közül a legtöbb fajt nemcsak egy tényező fenyegeti, hanem számos, együttesen ható veszély, különösen az olyan régiókban, mint Észak-Amerika és Európa, ahol gyakorlatilag minden jelentősebb folyót szabályoztak. Dél-Amerikában az Amazonas folyórendszerét az erdőirtás is veszélyezteti, valamint az illegális bányászat és az erdőégetések.
A zoológus elmondta, az illegális aranybányászat során higany kerül a vizekbe, a tüzek révén pedig hamu szennyezi a folyókat, visszafordíthatatlan károkat okozva. A folyók és mocsarak koncentrálják a körülöttük történő eseményeket, így egyetlen súlyosabb szennyezés, például olaj- vagy savszivárgás is képes lehet egy teljes fajt eltüntetni, az édesvízi lények ugyanis sokszor nem képesek elmenekülni.
A tanulmány szerzői más szakértőkkel karöltve sürgetik az édesvízi ökoszisztémák védelmére irányuló intézkedések megerősítését. Az emberi tevékenységek következményeinek enyhítése és a fenntartható gazdálkodás kulcsfontosságú lehet a fajok túlélésének biztosításához.
(A nyitókép illusztráció.)