Az Igazságügyi Minisztérium, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal és az Országos Bírói Tanács tavaly november végén kötött megállapodást arról, hogy az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, bizonyos szervezeti átalakítások mellett. Az egyezség jelentős botrányt okozott a bírói karon belül. Részben a tiltakozás miatt mondott le Szabó Péter, mostanra pedig kétezer bíró és igazságügyi alkalmazott hozta nyilvánosságra kritikáját, és nyilvános demonstrációt is tartottak.
A hvg.hu szerdán arról írt, hogy nagy többséggel megszavazták a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodás érvénytelenítését az Országos Bírói Tanács tagjai. A lap úgy tudja, a napirendi pontot 10 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el. Varga Zs. András, a Kúria elnöke – aki hivatalból tagja a testületnek – nem szavazott.
Az ülésen részt vett Tuzson Bence igazságügyi miniszter is, aki utoljára egy éve, az alakuló ülésen tette tiszteletét. Nem ment el viszont Szabó Péter volt elnök – aki azután mondott le elnöki posztjáról, hogy aláírta a megállapodást –, és más hiányzó is volt.
Később Tuzson közleményt adott ki, amelyben sajnálatát és mélységes megütközését fejezte ki az OBT szerdai döntése miatt. Azt írta, ez a megállapodás egy olyan történelmi léptékű vállalást jelentett volna, amely 2027-ig a bírák jövedelmének átlagosan 48 százalékos, a bírósági titkárok és fogalmazók 82 százalékos, valamint a bírósági tisztviselők 100 százalékos emelését tűzte ki célul.
Nagyra becsüli a testület elnökét és tagjait, mégis az OBT szerdai döntése szerinte nem csupán szembe megy korábbi álláspontjával, hanem mélységes következetlenséget sugall, amely megkérdőjelezi a testület hitelességét.
"Ez a helyzet mindannyiunkat átgondolásra késztet, hiszen az egymásnak ellentmondó döntések komolytalanságot tükröznek, ami nehézséget okoz abban, hogy megfelelő együttműködés alakuljon ki az igazságszolgáltatás jövőjét érintő kérdésekben" - fogalmazott a miniszter, hozzáfűzve, hogy a kormány a megállapodást továbbra is hatályosnak tekinti.
A portál emlékeztet: az OBT új elnöke, Pecsenye Csaba megválasztása után egy közleményben még határozottan visszautasította, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna. Amikor azonban az OBT véleményezése nélkül tárgyalták és fogadták el azt a jogszabály-javaslatot, amely módosít a bírói korhatáron, az elnök nem sokkal később levélben írt megdöbbenéséről az Igazságügyi Minisztériumnak. A testület végül egy közleményt is kiadott, amelyben azt hangsúlyozzák, hogy a történteket a hatáskörük teljes és szándékos kiürítéseként értékelik, az eljárás pedig súlyosan sérti a jogállamiság alapelveit és a demokratikus jogalkotási folyamat alapvető szabályait.