Infostart.hu
eur:
354.88
usd:
312.76
bux:
139670.19
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Mark Rutte ügyvezető holland miniszterelnök a holland parlamentnek és a miniszterelnöki hivatalnak otthont adó Binnenhof épületénél, Hágában 2024. június 21-én. Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnök lesz a NATO következő főtitkára, miután Klaus Iohannis román elnök visszavonta jelöltségét a NATO főtitkári tisztségére, és az észak-atlanti védelmi szövetség mind a harminckét tagállama őt támogatja. Rutte október 2-án veszi át a posztot Jens Stoltenbergtől.
Nyitókép: Robin Utrecht

Óva intett a NATO-főfikár: Oroszország nincs egyedül

Ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, ami azt jelenti, hogy további beruházások által még erősebbé kell tenni a szövetség védekező- és ellenállóképességét – jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán.

A NATO Katonai Bizottságának találkozója előtt Mark Rutte köszöntőjében hangsúlyozta: fokozni kell a védelmi beruházásokat, a katonai erők felkészültségét, amelyek elengedhetetlenek, de még midig nem elegendőek ahhoz, hogy a szövetség megbirkózzon a következő négy-öt évben rá váró veszélyekkel.

„A háború megelőzése érdekében fel kell készülnünk a háborúra”

– fogalmazott.

Emlékeztetett: dúl Oroszország háborúja Ukrajna ellen, a szövetségesek elleni oroszok ellenséges fellépések, köztük a kibertámadások, merényletek, szabotázsakciók és egyéb fenyegetések felgyorsulnak.

„Ezen destabilizációs kampányokkal Oroszország keményen dolgozik azon, hogy megpróbálja meggyengíteni demokráciáinkat és elrabolni szabadságunkat” – fogalmazott Rutte, majd arra figyelmeztetett, hogy Oroszország nincs egyedül, felsorakozik mögötte Kína, Észak-Korea és Irán.

Közölte továbbá: mindeközben több más veszély is fenyeget, melyek között a NATO-főtitkár a terrorizmust, a nukleáris fegyverek elterjedését, a dezinformációs kampányokat és az éghajlatváltozást sorolta.

„Jövőbeli biztonságunk forog kockán” – fogalmazott Rutte, majd hozzátette: „továbbra is minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy megóvjuk a szövetségesek biztonságát”.

A NATO-főtitkár kijelentette: jobban kell támogatni Ukrajnát annak érdekében, hogy meg lehessen változtatni a háború menetét.

„Mindannyian véget akarunk vetni a háborúnak, de mindenekelőtt azt akarjuk, hogy a béke tartós legyen” – fogalmazott. A biztonság csapatmunka, amelynek érdekében kéz a kézben kell dolgozniuk a partnereknek világszerte – tette hozzá beszédében a NATO-főtitkár.

„A demokráciáért érdemes küzdeni”

Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának leköszönő elnöke azt mondta, a szövetség előtt álló feladatok jelentősek, de nem megoldhatatlanok.

„Feladatunk a szövetség elrettentő és védelmi képességének erősítése, és Ukrajna támogatásának fenntartása Oroszország provokálatlan agressziójával szembeni ellenállásában” – fogalmazott.

A szabadságharc Ukrajna számára nem csak egy jelmondat, a szuverenitás Ukrajna számára nem elvont fogalom – mondta. Ukrajnának szüksége van a teljes támogatásra, és meg is érdemli azt. A támogatás pedig nem jótékonyság, hanem a szövetség politikai és katonai érdeke is – emelte ki.

„Meg kell mutatnunk a világnak, hogy a demokrácia győzhet és győzni fog, és hogy a demokráciáért érdemes küzdeni” – tette hozzá beszédében a NATO Katonai Bizottságának elnöke.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Az energiatermelés, -elosztás és -felhasználás hatékonyságának növelése az egyik legjobb utat jelenti az általános energia- és klímapolitikai célok eléréséhez, hiszen a legkevésbé szennyező és kockázatos, ráadásul a legolcsóbb energia a meg nem termelt és el nem fogyasztott energia. A várható ellátásbiztonsági, megfizethetőségi és környezeti fenntarthatósági előnyökre tekintettel az energiahatékonyság erősítését Kapitány István, az új kormány gazdasági és energetikai minisztere is prioritásként jelölte meg, új, célzott energiahatékonysági programok indítását helyezve kilátásba. E téren a magyar gazdaság jelentős potenciállal bír, mert bár az ország energiahatékonysága nagyot javult az elmúlt években, továbbra is elmarad az európai uniós átlagtól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×