eur:
411.16
usd:
399.51
bux:
83929.63
2025. január 15. szerda Lóránd, Lóránt
Nyitókép: Unsplash.com

Lépett a román energiaügyi minisztérium az MVM terjeszkedése miatt

Az MVM Csoport tavaly decemberben jelentette be, hogy 68 százalékos részesedést vásárol a csaknem 3,4 millió ügyfelet kiszolgáló E.ON Energie Romaniában. A tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra.

A román energiaügyi minisztérium a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottsághoz (CEISD) fordult annak a tranzakciónak az ügyében, amelynek révén a magyar állami MVM Csoport többségi tulajdont szerezne Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában - közölte honlapján a tárca szerdán.

A tárca egyebek mellett az MVM orosz kapcsolataira hivatkozva kezdeményezte a stratégiai vállalatok Európai Unión kívüli felvásárlásának megakadályozása érdekében bevezetett vizsgálatot. A közlemény szerint az MVM Zrt. kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat ápol a nemzetközi szankciók hatálya alá tartozó orosz Gazprommal és a Roszatommal, amelyek révén Magyarország nagymértékben függ az oroszországi földgáztól és nukleáris technológiától.

A bukaresti energiaügyi minisztérium szerint másfelől a tranzakció lehetőséget teremt arra, hogy az E.ON Energie Romániától vásárolt részvények később Európai Unión kívüli jogalanyokhoz kerüljenek és közvetve olyan "gazdasági vagy politikai" szereplők vegyék át irányítását, amelyek nem tartják tiszteletben az energia és a tranzakciók átláthatósága terén megszabott szigorú európai uniós előírásokat.

A román szaktárca az E.ON Energie Romania cég adatai, illetve a több mint 3 millió romániai ügyfél személyes adatai miatt is aggódik, mondván, hogy - szerződéses garanciák hiányában - azokhoz az MVM Csoport más kereskedelmi partnerei, konkrétabban olyan orosz jogalanyok is hozzáférhetnek, amelyekkel a csoport kereskedelmi kapcsolatban áll.

"Románia köteles megvédeni szuverenitását és stratégiai érdekeit. Nem engedjük, hogy olyan kritikus ágazatok, mint az energiaszektor kiszolgáltatottá, geopolitikai vagy a verseny, az átláthatóság és az egységes piac európai elveit megkerülő gazdasági játszmák áldozataivá váljanak" - idézte a közlemény Sebastian Burduja energiaügyi minisztert.

A tárcavezető azt ígérte: határozottan fel fog lépni Románia nemzetbiztonságának és az Európai Unió energiabiztonságának védelmében, amelynek meg kell szabadulnia az orosz gáztól való függésétől.

A közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító tárcaközi bizottságot, amelyben "állandó meghívottak" a román titkosszolgálatok képviselői, egy 2019-ben elfogadott európai uniós irányelv átültetése révén hozták létre Romániában. A közvetlen külföldi befektetések átvilágításának európai kerete lehetővé teszi az uniós tagállamok és az Európai Bizottság számára, hogy együttműködjenek és információt cseréljenek a harmadik országokból származó olyan befektetésekről, amelyek hatással lehetnek az EU biztonságára vagy közrendjére.

Címlapról ajánljuk
Valószínűleg nem – Moszkvából üzent Kijevnek Pozsony

"Valószínűleg nem" – Moszkvából üzent Kijevnek Pozsony

Robert Fico szlovák kormányfő nem tervezi, hogy pénteken Kijevbe utazik, hogy az orosz földgáz szállításáról tárgyaljon – mondta a TASZSZ orosz hírügynökségnek Tibor Gašpar, a pozsonyi parlament alelnöke, aki a szlovák parlamenti delegáció tagjaként Moszkvában tartózkodik. A találkozó véleménye szerint nem valósul meg a szlovák kormányfő biztonságának garantálásával kapcsolatos kérdések miatt.

Bejelentették a közel-keleti megegyezést, Donald Trump továbblépne

Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti tűzszünetet és a 467 napja elrabolt izraeli túszok kiszabadulásáról megkötött egyezményt jelentett be kormányzati forrásokra hivatkozva a 12-es és a 13-as izraeli kereskedelmi televíziós csatorna. A katari miniszterelnök később beszámolt a megállapodás részleteiről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.16. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Berobbantották a bankok az amerikai tőzsdéket

Berobbantották a bankok az amerikai tőzsdéket

Megérkezett az USA-ban a decemberi inflációs adat, ami alapján elmondható, hogy az a várakozásokkal összhangban 2,9%-ra emelkedett, viszont a maginfláció meglepetésre 3,3%-ról 3,2%-ra lassult. Ahogy várni lehetett, az amerikai tőzsdék emelkedni kezdtek a hírre, majd a nagybankok jelentései, várakozásokat meghaladó profitbeszámolói még magasabbra húzták a vezető indexeket. Ezzel párhuzamosan az amerikai kötvényhozamok jelentősen lejjebb jöttek. Az ázsiai tőzsdék ma felemásan teljesítettek, kedvező hangulatú kereskedést láthattunk Európa piacain, ebben a miliőben új történelmi csúcsra ugrott a magyar tőzsde.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×