December 30-án egy körülbelül 500 kilós, két és fél méter átmérőjű, a szemtanúk elmondása szerint fényesen izzó gyűrű zuhant le egy kis falu mellett Kenyában - írja a BBC híradása nyomán a Rakéta.
Egy helyi lakos a hírügynökségnek arról számolt be, hogy olyan hangja volt, mint egy bombának. Szét is nézett, hogy lövéseket hallott-e, de az égre nézve nem látott füstöt. A Nairobitól 110 kilométerre, Makueni megyében élők azt mondták,
egy fémtárgyat találtak, ami annyira forró volt, hogy vörösen izzott, a megközelítéséhez meg kellett várniuk, amíg lehűl.
Egyesek arról számoltak be, hogy rosszul lettek, miután a tárgy közelébe mentek, de a brit sajtó ezt nem tudta megerősíteni. Kenya nukleáris tevékenységet felügyelő hatósága nem tapasztalt a területen az emberre ártalmas sugárzást.
Kenya űrügynöksége úgy ítélte meg, hogy valószínűleg űrtörmelékről van szó, talán egy rakétáról levált elemről. Az Ars Technika oldalon Eric Berger szakértő azt írja, ezeket elvileg úgy tervezik, hogy elégjenek a Föld légkörében.
Másfelől viszont az űrben történő eseményeket követő szakértők, az úgynevezett "space trackerek" még abban sem biztosak, hogy a gyűrű valóban űrtörmelék. Amennyiben igen, akkor a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központjánál dolgozó Jonathan McDowell szerint az Ariane rakéta V184-es repülésekor használt SYLDA-adapterről lehet esetleg szó. Az alkatrészre azért van szükség, hogy a rakéta egyszerre két, közepes méretű műholdat is pályára tudjon állítani, ám
a szakértő nincs teljesen meggyőződve attól, hogy valóban űrtörmelék csapódott be Kenyában.
A delfti egyetemen tanító Marco Langbroek szerint azonban erre utalhat, hogy a gyűrű környezetében további, űrszemétre emlékeztető törmeléket találtak. Ő egy 2008-as Ariane-kilövést sejt a háttérben. A SYLDA adaptert, és az ahhoz hasonló tárgyakat egyébként listázza és megfigyeli az amerikai hadsereg, hogy az űrhajók el tudják kerülni azokat. Az adaptert utoljára egy héttel a feltételezett becsapódás előtt látták, de az Egyenlítő környékén kevés a megfigyelőállomásuk.
A NASA becslése szerint jelenleg több mint 6000 tonna űrszemét kering a bolygónk körül.