Lantos Csaba közölte: a keddi megállapodás szerint 2027-től vezetik be a rendszert, amelynek lényege, hogy egy regisztrációs eljárást követően a házaktól évente egyszer ingyenesen elszállítják a lomokat. Addig az átmeneti időszakban a kerületek eldönthetik, hogy a jelenlegi módon folyjon-e tovább a városrészben a lomtalanítás, vagy csatlakoznak az új rendszerhez, amelyben kijelölt gyűjtőpontokon elkülönítve adhatóak majd le a lomok - fejtette ki.
A gyűjtőpontokat úgy jelölnék ki, hogy 800 méternél senkitől se legyenek messzebb. Ezeken a helyeken kilenc különböző hulladéktípust elkülönítetten gyűjtenek majd, a tizedikként pedig a veszélyes hulladékokat kezelnék. A lomtalanításkor a veszélyes hulladék kihelyezése jelen pillanatban illegális, és ezt az új rendszer bevezetésével, a szervezett körülmények közötti leadással, megszüntetnék - mutatott rá.
Az új rendszerbe belépő kerületek már az átmeneti időszakban is rászorultsági alapon meghatározhatják, hova menjenek ingyenesen elszállítani a lomokat. Azok, akik erre nem jogosultak, de valamiért nem vállalják, hogy gyűjtőpontra szállítják a lomot, díj ellenében kérhetnek elszállítást - közölte Lantos Csaba, kiemelve:
az a törekvés, hogy hosszútávon, tehát 2027-től évente egyszer mindenki számára ingyenes legyen ez a szolgáltatás.
A gyűjtőpontok három napig lesznek nyitva, lehetőleg úgy, hogy az egyik nap hétvégére essen - tette hozzá.
Lantos Csaba a jelenlegi lomtalanítási rendszerről szólva úgy fogalmazott: ez "talán bizonyos területeken turistalátványosságnak jó, de sem nem biztonságos, sem nem higiénikus, sem nem fenntartható".
A miniszer emlékeztetett, a hulladékgazdálkodásért felelős MOL korábban, számukra is váratlanul, de egyébként megalapozottan előállt egy új szakmai javaslattal, amellyel át szeretné alakítani a lomtalanítási rendszert Budapesten. Az, amit be akarnak vezetni, így van számos európai nagyvárosban és magyarországi városban is. A javaslatból aztán lett "egy felindulás" - jegyezte meg. Ezért egyeztetésre hívták a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióját és a MOL-t annak érdekében, hogy tisztázzák a bevezetni tervezett rendszer működését. Reményei szerint sikerült egy olyan civilizált megoldást találniuk, amely megfelelő, körültekintő megoldást nyújt a város egészének és a kerületek szempontját is szolgálni tudja. "A cél az, hogy olyan megoldást találjunk, ami fenntartható, méltányos, növeli az újrahasznosítás lehetőségét, és ne egy szemetes Budapesten kelljen élni" - fogalmazott a politikus.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője szerint a keddi megbeszélést követően egy olyan megoldás jön majd létre, amelynek révén a fővárosi lomtalanítási rendszer zöldebbé, tisztábbá válik és a közbiztonság szempontjaira is nagyobb tekintettel lesz, valamint a budapestiek érdekeit is figyelembe veszi. A Fidesz-KDNP fővárosi frakciója már tavaly év végétől jelezte, ha egyik pillanatról a másikra az eredeti tervek szerinti rendszert bevezetik, akkor problémák lesznek - emlékeztetett a politikus, hangsúlyozva: nem születhet olyan megoldás, amely a budapestiek szempontjaival ellentétes, amely a budapestiek érdekeit nem veszi megfelelő mértékben figyelembe.
Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese elmondta: Budapesten a lomtalanításkor 30-40 ezer tonna hulladék kerül az utcára, és az szeretnék elérni, hogy ennek nyolcvan százaléka újrahasznosítható legyen. A jelenlegi, budapesti modell az országban még körülbelül húsz kistelepülésen működik - mutatott rá.
Világi Oszkár elmondta:
az átmeneti időszakot követően, két-három éven belül szeretnék bevezetni azt, hogy a regisztráció után ingyenesen házhoz megy a gyűjtőkocsi a lomokért.
A keddi egyeztetés eredménye, hogy szeretnénk egy átmeneti időszakként kezelni az elkövetkező két évet, olyan formában, hogy fakultatívvá teszik az új rendszert.
A lebonyolításhoz gyűjtőpontonként 600 négyzetméternyi területre van szükségük. Néhány kerületben - várhatóan négy, öt városrészben -, ahol egyébként a régi rendszerben lesz a lomtalanítás, ott is alakítanak majd azért ki gyűjtőpontokat, hogy aki szeretné, ott adhassa le szelektíven a hulladékot.
Kérdésekre válaszolva Lantos Csaba elmondta, bármikor szívesen látja egyeztetésre Karácsony Gergely főpolgármestert. A miniszter megjegyezte azt is, hogy a begyűjtési rendszerben az év végéig egymilliárd palackot váltottak vissza.
Szentkirályi Alexandra arról beszélt, szerinte a lomtalanítás ügyében Karácsony Gergely "elaludt", és amikor elkezdtek egyeztetni a fővárosaik érdekében, akkor felébredt és rájött, hogy lehet, neki is van itt valami teendője. Úgy viselkedik mint "egy csivava, aki eddig egy táskában ült, most meg elkezdett harciasan ugatni" - fogalmazott a politikus megjegyezve azt is, hogy a cég egyeztetett a kerületekkel.