eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (j) üdvözli Theresa May brit kormányfőt Brüsszelben 2019. február 20-án. Juncker és May a brit európai uniós tagság megszűnésével (Brexit) kapcsolatos kérdésekről tárgyal majd. A brit EU-tagság a tervek szerint március 29-én szűnik meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

May még mindig patthelyzetben van Brüsszelben

Jogilag kötelező érvényű változásokat kért Brüsszelben a brit miniszterelnök a rendezett brexitet akadályozó északír határgaranciára. Az áttörés elmaradt a szerda esti tárgyaláson, és nemet mondtak a brit külügyminiszternek is - Berlinben. A May-kormány emellett elveszített három parlamenti képviselőt.

Kevesebb, mint 40 nappal Nagy-Britannia uniós kilépésének határideje előtt a brit kományfő még mindig alkudozni próbál az EU-val. Theresa May szerdán azzal érkezett Brüsszelbe, hogy az EU menjen bele a londoni parlamentben elakadt brit kilépési egyezmény módosításába.

May és a rá nyomást gyakorló keményvonalas brexitpártiak minimum az ír határgarancia módosítását akarják, úgy, hogy Brüsszel garantálja: az csak meghatározott ideig lesz érvényben és Nagy-Britannia szabadon felrúghatja azt. Ez lehetőséget teremthet arra, hogy a brit parlament végül elfogadja az EU-val kötött kilépési egyezményt – hangsúlyozta a brit miniszterelnök.

Egyik elképzelése szerint

London egy évvel előre jelezné, ha kilépne a mechanizmusból.

EU-illetékesek már May érkezése előtt közölték, hogy nem számítanak áttörésére, és igazuk is lett. Ennek ellenére May és Jean-Claude Junkcer bizottsági elnök közös nyilatkozata „konstruktív” találkozót említett, és a felek megállapodtak abban, hogy a hónap vége előtt ismét találkoznak.

Brüsszel arra is hajlandó, hogy Michel Barnier főtárgyaló és Stephen Barclay brit brexitminiszter megvizsgálják a patthelyzet okának tartott ír határgaranciát kiváltható „alternatív megoldásokat”.

Hivatalosan az EU továbbra is elutasítja a backstop néven emlegetett mechanizmus módosítását, amelynek az a célja, hogy megakadályozza a kemény határellenőrzés visszatérését az ír-északír határra.

Juncker May előtt Borut Pahor szlovén miniszterelnökkel tárgyalt, és vendége azt mondta neki: Amit Írország nem fogad el, az Szlovénia számára is elfogadhatatlan.

May csütörtökön is visszatér az EU központjába, és ezúttal magával viszi Geoffrey Cox főügyészt is

– őt Brüsszelben kulcsfigurának tartják, mert jogi álláspontja segíthet meggyőzni a brit konzervatív képviselőket arról, hogy támogassák a rendezett kilépést biztosító egyezményt.

A felek továbbra is a megfelelő formulát keresik, amivel egy csatolt dokumentumban megerősítenék a jelenlegi kilépési egyezményt, de az uniós vezetés továbbra is elveti a backstop egyoldalú felmondását. Egy EU-diplomata pedig megjegyezte: egy átfogalmazott nyilatkozat ugyanolyan elutasításra találhat majd a brit parlamentben, mint az előző. „Ez az elkenős fogalmazás a brit politikai hagyomány része, ami nem nagyon kompatibilis az európai jogrenddel”.

Brüsszelben azt is észrevették, hogy May parlamenti frakciója szerdán elveszített 3 képviselőt, akik a függetlenekhez ültek át. Ezzel a miniszterelnöknek nehéz lesz majd fenntartania maga mögött a parlamenti többséget.

Közben külügyminisztere, Jeremy Hunt Berlinben próbálta győzködni német partnereit arról: olyan helyzetet kell kialakítani, amikor a brit főügyész úgy értelmezheti, az ír határigarancia nem szól korlátlan időre, aminek nyomán meglenne a brit parlamenti többség a rendezett brit kilépésről szóló alku elfogadásához.

Hunt útjára azonban árnyékot vetett, hogy a német kormány közölte: nem hajlandó felújítani a jemeni háború miatt bírált Szaúd-Arábiának történő fegyvereladásokat – annak ellenére, hogy a brit miniszter éppen ezért lobbizott.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×