eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Angela Merkel német kancellár a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 csúcstalálkozójának plenáris ülésén Buenos Airesben 2018. december 1-jén.
Nyitókép: MTI/EPA/G20 Sajtóirodája

Merkelen gúnyolódik a sajtó

A politikusok is emberek – ez a közhely jellemezhetné azt a felvételt, amely a német kancellárról készült, amikor a G20 Buenos Aires-i csúcsértekezletén az ausztrál kormányfővel kezdett tárgyalása előtt hosszasan papírjaiba mélyed. Számos tudósítás epés megjegyzéssel számolt be a jelenetről, azonban a történtek hátterében más állt.

Angela Merkel igencsak fáradságos és kalandos utazás után, félnapos késéssel érkezett Buenos Airesbe. Eredetileg a kormánygép szállította volna a kancellárt, kíséretét és a G20 csúcsértekezletére igyekvő tudósítókat, de az Airbus elektronikus berendezésében fellépett hibák miatt

péntek este kényszerleszállást hajtott végre Köln repülőterén.

A 64 éves Angela Merkel és kísérete egy közeli szállodában aludt néhány órát, majd hajnalban tovább indult Madridba, ugyanis a Lufthansa valamennyi Dél-Amerikába induló járatán már minden hely elkelt, és a kancellári hivatalnak csupán a spanyol légitársaság, az Iberia menetrendszerű járatára sikerült jegyet váltania Angela Merkel és Olaf Scholz pénzügyminiszter számára. Így a kancellárt még férje sem tudta elkísérni a G20-csúcsra.

A repülőtérről egyenesen a világ egyik leghíresebb operaházában, a Teatro Colonban rendezett díszvacsorára ment, és máris megkezdődtek a tárgyalások. Mivel az Iberia gépén a külügyminisztérium munkatársainak már nem jutott hely, így nem is volt alkalmuk – mint azt eredetileg a kormánygépen tervezték ,– hogy háttéranyaggal lássák el és felkészítsék a kancellárt valamennyi tanácskozásra.

Így történhetett, hogy amikor az utazási fáradalmakban alaposan kimerült Angela Merkel az ausztrál miniszterelnökkel tárgyalóasztalhoz ült, alighanem még a nevét sem tudta, hogy ki ül az asztal túloldalán. Erre komótosan elővette táskájából azokat a jegyzeteket, amelyeket még a berlini külügyminisztériumban állítottak össze a nemrég hivatalba lépett Scott Morissonról.

A riporterek némi kárörömmel fedezték fel, hogy a kancellár kezében lévő lapokon még az ausztrál kormányfő fényképe is látható volt. Noha mindezt Scott Morisson sztoikus nyugalommal szemlélte, nem egy médium gúnnyal fűszerezett cikkben számolt be arról, hogy

Angela Merkel felkészületlenül érkezett Buenos Airesbe.

A legnagyobb ausztrál napilap, a Sydney Morning Herald "ki ez az ember" címet adta beszámolójának, de több olvasói levelet is közölt arról, hogy Angela Merkel 2005 óta tölti be a kancellári tisztséget, és azóta Ausztráliában már hét kormány követte egymást, tehát nem teljesen meglepő, ha nem tudja, ki áll ma a canberrai kabinet élén.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×