eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Theresa May brit miniszterelnök érkezik az uniós tagországok vezetőinek brüsszeli csúcsértekezletére 2018. november 25-én. A rendkívüli ülésen a 27 bennmaradó tagállam képviselői aláírták a megállapodást a távozó Nagy-Britanniával a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, valamint a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról.
Nyitókép: MTI/AP/Yves Herman

Brit sajtó: nehéz lesz eladni a brexit-alkut a parlamentnek

Nem lesz könnyű dolga Theresa Maynek, ebben az egyben szinte az összes brit lap egyetért a vasárnapi, történelmi EU-csúcs után, amelyen szentesítették Nagy-Britannia kilépését a klubból. A brit kormányfő masszív kampányra készül, hogy átvigye az alkut a parlamenten és megőrizze a hatalmát.

A brit lapok címlapján hétfő reggel értelemszerűen a brexit volt a fő téma. A korábbi fenyegetések ellenére az Európai Unió fennmaradó 27 tagállama alig egy óra alatt rábólintott a Nagy-Britannia kilépését szabályozó alkura és a jövőbeli kapcsolatokról szóló, nem kötelező érvényű politikai nyilatkozatra.

Így a labda most ismét brit térfélen pattog, és továbbra is az a kérdés:

elfogadja-e a brit parlament ezt a kompromisszumot vagy ha nem, akkor milyen, akár kaotikus eseménysorozat következhet.

Vasárnap európai vezetők sora ismételgette, hogy tragikusnak tartják a britek kilépését, de a mostani alku minden alkuk legjobbika. Másikra már nem lehet számítani – adta értésre a BBC-ben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője.

Theresa May miniszterelnök számára tehát most jön a neheze, el kell adni a megállapodást a brit közvéleménynek és ezzel megdolgozni az arra hallgató brit parlamentet, amelyben jelenleg jobbról és balról is a szkeptikusok koalíciója tűnik erősebbnek.

Ha ők leszavazzák a brexit-alkut, többféle forgatókönyv valósulhat meg.

  1. Az egyik az, hogy May megpróbál újra tárgyalni Brüsszellel, csakhogy erre már határozott nemet kapott.
  2. A másik az, hogy megbukik a kormánya és hatalomra kerül az ellenzéki Munkáspárt.

A Labour eddig lebegtette, hogy mire készül – vezetője, Jeremy Corbyn például nem fordítaná vissza a brexit kerekét, de a tagság nagy része igen. Ha kénytelen lesz az ő szavukra hallgatni, akkor esetleg újabb népszavazás jöhet, amely egyszer és mindenkorra eldöntheti, hogy Nagy-Britannia kilép-e vagy sem.

Továbbra is fenyeget viszont a kaotikus kilépés – az alku nélküli brexit – a brit belpolitikai fejlemények függvényében.

Nem csoda, hogy így a legtöbb brit lap egy dologban ért egyet: Theresa Maynek most lesz igazán nehéz dolga. A Financial Times parlamenti csatáról ír a decemberi voks előtt és arról, hogy a miniszterelnök kéthetes kampányba kezd, hogy belátásra bírja a képviselőket.

A Metro szerint Theresa May azzal is fokozza a nyomást, hogy azt mondja: a képviselőknek "kötelességük" a megállapodás támogatása.

A konzervatív Telegraph szerint pedig a kormányfő televíziós vitára hívja majd ki az ellenzék vezérét, ami politikai aknamező lehet a brexit ellen nem nagyon ágáló Jeremy Corbynnak. A lap azt is tudni véli, hogy Theresa May megfenyegeti a brexit-párti választókerületek konzervatív képviselőit: elveszíthetik a parlamenti helyüket, ha nem szavaznak vele.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×