eur:
409.46
usd:
375.63
bux:
74355.9
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Két évtized után lehet bevándorlási törvénye Németországnak

Legfőképpen a 350 ezer betöltetlen álláshely feltöltésére irányuló szabályokat fogalmaztak meg, a tervezett passzusok a menekültügyet is érintik.

Jelenleg a tárcaközi egyeztetés folyik, és a kormány még karácsony előtt a képviselőház elé terjeszti a német belügyi tárca törvénytervezetét, amely az EU-n kívülről érkező munkavállalók bevándorlását szabályozza. A munkaügyi miniszter ezzel kapcsolatban úgy vélte, hogy

több mint két évtizedes huzavona után az év végéig törvényes keretek közé terelhetik a bevándorlást.

Hubertus Heil munkaügyi miniszter rámutatott arra, hogy a szociáldemokraták több mint 20 éve szorgalmazott követelésének most végre eleget tett a két keresztény párt, a CDU és a CSU is, ami alighanem a gazdaság nyomásának a következménye.

Németországban jelenleg becslések szerint

közel 350 ezer betöltetlen állás van.

Ez komoly gondot okoz az ipari vezetőknek, akik már jó ideje kongatják a vészharangot, mert a szakemberhiány egyre inkább fékezi a konjunktúrát.

Most először szabályozzák az unión kívülről érkezők bevándorlását

A belügyminisztérium által készített bevándorlási törvénytervezet első alkalommal terjed ki az Európai Unión kívülről érkező munkakeresők bevándorlására. A tervezet lényege, hogy

bárki bevándorolhat, ha van Németországban elismert képzettsége és munkaszerződése. Korlátozott időre pedig akkor is kiadják a tartózkodási engedélyt, ha ezekkel nem rendelkezik, hanem csupán állást keres,

vagy el akarja ismertetni a képzettségét tanúsító iratokat.

Egyelőre 5 évre felfüggesztik a hazai munkavállalókat előnyben részesítő, úgynevezett elsőbbségi vizsgálatot is, vagyis nem kell majd egy állás betöltésénél az érintett cég vezetésének bizonyítania, hogy a külföldi jelentkezők helyett van-e alkalmas német álláskereső.

A törvénytervezetnek van közvetve menekültügyi vonatkozása is, mert

könnyítéseket is tartalmaz a menedékkérők két csoportjával kapcsolatban.

Az egyik csoportot a szakképzési rendszerben tanuló menedékkérők alkotják, akikkel kapcsolatban egységesítik és a segítő szakmákra is kiterjesztik a tartományonként eddig eltérően alkalmazott, úgynevezett "3+2 szabályt". Ez a szabály arról szól, hogy

a képzés három éve alatt, illetve a tanulmányok befejezése után további két évig senkit sem lehet kitoloncolni Németországból.

A másik csoport az elutasított, de már munkába állt és a társadalomba jól beilleszkedett menedékkérőké, akik továbbra is az országban maradhatnak, ha legalább másfél éve heti 35 órás munkaidőt előíró állásban dolgoznak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×