eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
2017. szeptember 7-i kép Friedrich Merz német politikusról, egykori szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetőről a Man meets Technology címmel rendezett bankárkonferencián Frankfurtban. A politikai pályafutását 2009 óta szüneteltető Merz 2018. október 30-án bejelentette, hogy elindul a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöki tisztségéért a párt decemberi kongresszusán. Az előző napon Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke bejelentette, hogy nem indul többet a pártelnöki tisztségért.
Nyitókép: MTI/EPA/Armando Babani

Friedrich Merz beindította az Angela Merkel elleni kampányt

Egy televíziós vitában a CDU elnöki posztjára pályázó Merz a menekülthelyzet megválaszolatlan kérdéseit rótta fel a kancellárnak, és a párt megújításában a jogrend védelmére helyezné a hangsúlyt.

A nyár végén Chemnitzben történt események ismét ráirányították a figyelmet a német társadalom megosztottságára. Ez volt a témája az állami televízió késő esti vitájának is, amelyen az Angela Merkel kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Uniót a pártelnökségre pályázó Friedrich Merz képviselte, a szociáldemokratákat Mecklenburg–Elő-Pomeránia miniszterelnöke, Manuela Schwesig, a zöldek véleményét a párt élén álló Annalena Baerbock tolmácsolta.

A műsorvezető, Anne Will kérdései mellett a két női vitapartner nem egyszer össztüzet nyitott Friedrich Merzre, akinek azonban ez a televíziós fellépés is jó lehetőséget biztosított politikai állásfoglalásának kifejtésére a Kereszténydemokrata Unió december elejére tervezett pártelnökválasztása előtt.

A téma a társadalom megosztottsága volt, és a televíziós vita valamennyi résztvevője egyetértett abban, hogy a politikai vezetőkre változatlanul nehéz feladat hárul az egykori Nyugat-Németország és az NDK lakossága körében meglévő különbségek leépítésében. Erre az augusztusban kirobbant chemnitzi tüntetések is rávilágítottak, de – mint az ország északkeleti felében elterülő Mecklenburg–Elő-Pomeránia kormányfője, Manuela Schwesig rámutatott – nem csupán Chemnitzben, hanem

a többi keleti tartományban is a lakosság jó része úgy véli, hogy a berlini politikai vezetés nem szentel kellő figyelmet a menekültproblémáknak.

Sem a CDU-elnökségre pályázó Merz, sem pedig Manuela Schwesig nem tartotta későinek Angela Merkel kancellár múlt hét végén tett chemnitzi látogatását, amelyen meghívott polgárok előtt igyekezett magyarázatot adni kormányának a migránskérdésben követett irányvonaláról. Merz azonban közvetve bírálta Merkel politikáját, ugyanis kifejtette, hogy a kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Uniónak olyan pártnak kell lennie, amely a jogállamot képviseli és a jogrendet védelmezi, de a menekültkérdésben a lakosság széles rétegében komoly kétségek vannak, és

a mai napig nem tisztázták, hogy 2015 szeptemberében milyen törvény alapján nyitották meg Németország határait.

A Zöldeket képviselő Annalena Baerbock viszont kijelentette, hogy a schengeni megállapodás értelmében 2015 nyarán a német-osztrák határ nyitva volt, következésképpen Angela Merkelnek sem kellett megnyitnia a menekültek előtt.

A tévévita után a berlini koalícióban részt vevő szociáldemokraták elnökhelyettese, Ralf Stegner "jobboldali rémtörténetek" népszerűsítését vetette Merz szemére, elemzők azonban úgy vélik, hogy konzervatív beállítottsága nemcsak a lakosság körében erősíti Merz népszerűségét, hanem a Kereszténydemokrata Unió párttagságán belül is, amelynek küldöttei döntenek majd a jövő hónap elején, hogy ki veszi át Angela Merkel kancellártól a pártelnöki tisztséget.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×