Infostart.hu
eur:
399.98
usd:
342.29
bux:
99921.45
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Falfestményről készít felvételt egy nő a berlini fal leghosszabb megmaradt szakaszánál, az úgynevezett Keleti Oldal Galérián 2018. november 2-án. A több mint egy kilométer hosszú szakaszt több mint száz alkotás díszíti. A német fővárost 1961 és 1989 között kettéosztó betonfal elbontását 1989. november 9-én kezdték meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Felipe Trueba

Egyre bizalmatlanabbak az idegenekkel a németek

Egy felmérés szerint a németek egyharmada már két évvel ezelőtt is úgy gondolta, hogy a külföldiek csak azért költöznek az országba, hogy kihasználják a nagyvonalú szociális juttatásokat, azóta még többen vélekednek így erről.

Németországban erősödik az idegenekkel szemben érzett bizalmatlanság. Mint a lipcsei egyetem felmérése kimutatta, a németek 36 százaléka szerint a külföldiek csak azért költöznek az országba, hogy kihasználják a nagyvonalú szociális juttatásokat. A két évvel ezelőtt készült tanulmány adataihoz viszonyítva

ma már 4 százalékkal többen helyeslik az idegengyűlölet megnyilvánulásait.

A lipcsei egyetemnek a szélsőjobboldali magatartás terjedését elemző tanulmánya kimutatta, hogy a németek 36 százaléka fokozódó mértékben tart az idegen hatások túlsúlyba kerülésétől. A közvélemény-kutatás válaszadóinak több mint fele a muszlimok betelepedése miatt már idegennek érzi magát a saját hazájában. Néhány évvel ezelőtt ez az arány csak 33 százalék volt. Az aggodalomból fakadó érzés határozott és rendezvényszerű megnyilvánulásait, kiváltképpen

az idegenellenes tüntetéseket, a németek immár egynegyede melegen üdvözli,

holott még két évvel ezelőtt is, tehát a 2015-ös menekülthullám utáni esztendőben is, csak 20 százalékban helyeselték a szélsőjobboldali tiltakozó akciókat.

A felmérést ismertető Oliver Decker a demokráciát fenyegető veszélynek nevezte, hogy az idegenekkel szemben érzett gyűlölet mind jobban úrrá lesz a társadalom széles rétegein. Utalt azonban azokra az eltérésekre is, amelyek a felmérés alapján a keleti és a nyugati országrészben élők beállítottsága között mutatkozik. Így például

az egykori NDK területén élők jóval magasabb arányban, 31 százalékban utasítják el a migránsok jelenlétét az országban.

Ezt a tanulmány elkészítői arra vezetik vissza, hogy a történelmi múlt feldolgozása akadozik a keleti országrészben, ahol a tekintélyuralom tiszteletben tartása még ma is mélyen gyökerezik a lakosságban. Azonban

nemcsak az elmúlt években érkezett menekültekkel szemben erősödik az ellenérzés, hanem a zsidókkal és romákkal szemben is.

A közvélemény-kutatás válaszadóinak egy tizede szerint a zsidók ma sem illenek bele a német társadalomba. Még inkább erős a fenntartás a romákkal szemben, a válaszadók 56 százaléka szabályos félelmet érez, ha romák tűnnek fel a környékükön, következésképpen csaknem ennyien helyeselnék, ha kitiltanák őket a városokból.

A lipcsei egyetem Szélsőjobb- és Demokrácia Kutatóintézetének elemzéséből ugyanakkor kedvező jelenségekre is lehet következtetni, ugyanis kiváltképpen az egykori NDK területén a lakosság csaknem fele elégedett a demokrácia működésével, holott az ezredfordulót követően a kelet-németek még alig egynegyede nyilatkozott erről elismerően.

Címlapról ajánljuk
Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor háromnapos látogatáson fogadta Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. A sztálinista vezető „feltétel nélküli támogatást” ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Rusztem Umerov védelmi miniszterrel történt találkozója után azt írta, változtatásokra van szükség az állami intézményekben, jobb kapcsolatokat kell kialakítani az Egyesült Államokkal, illetve új lépésekre van szükség az ország védelmi szektorának vezetése kapcsán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×