eur:
410.97
usd:
394.83
bux:
79441.28
2024. november 22. péntek Cecília
London, 2018. június 12.Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése, azaz a Brexit ellen tüntető aktivista a londoni Legfelsőbb Bíróság épülete előtt 2018. június 12-én. A Brexit-folyamat leállítását követelő tüntetők keresetet nyújtottak be a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye aktiválása jogszerűségének megállapítása céljából. (MTI/EPA/Will Oliver)
Nyitókép: WILL OLIVER

Törvénysértés miatt újra meg kell rendezni a brexitről szóló népszavazást?

Törvényt sértett a két évvel ezelőtt a Nagy-Britannia EU-ból való kilépéséért kampányoló szervezet – derült ki a brit Választási Bizottság kiszivárgott jelentéséből. A britek egy népszavazáson – 4 százalékos többséggel – a kilépés mellett döntöttek. Most arról vitáznak, számít-e a leleplezés.

Csalt a Vote Leave, a Brit Választási Bizottság szerint a szervezet megsértette a kiadási előírásokat és más szabályokat is. A hivatalos brit kampányszervezet 2016-ban győzte meg arról a britek kis többségét, hogy mondjanak nemet az Európai Uniós tagságra.

A jelentésben többek között az olvasható, hogy pontatlanul jelentettek a kampánykiadásokról, nem igazolták az összes kiadást számlákkal és megsértették a kiadási limiteket.

A kiszivárgott jelentés arra is kitér, hogy a Vote Leave (azaz Szavazz a kilépésre) kampánycsoport jogsértő módon 600 ezer fontot utalt át egy kisebb, szintén Brexit-párti kampányszervezetnek és meghatározta az aktivistáknak, hogy mire költsék el a pénzt.

Ez akkor történt, amikor felismerték, hogy kezdték elérni a kiadási korlátot és ezt próbálták meg kijátszani azzal, hogy egy másik csoportnak adták a pénzt, hogy ők kampányoljanak tovább helyettük.

A brit választási szabályok szerint különböző kampánycsoportok „lazán együttműködhetnek”, de „nem követhetnek közös forgatókönyvet”.

A Vote Leave sokáig tagadta az összejátszást, de végül elismerte, hogy e-mail-ben egyeztettek. A csoport ugyanakkor vehemensen tagadja a választásokat felügyelő testület vádjait.

Sok választó azonban nem felejti el, hogy a Vote Leave kampánya szerint Nagy-Britannia hetente 350 millió fontot fizet be az EU-kasszába. „Ha kilépünk” – ígérte a szervezet – „a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatra fordítjuk a pénzt”.

Néhány órával azután azonban, hogy megnyerték a népszavazást, az egyik vezető kilépéspárti politikus elismerte: nem garantálják, hogy az egészségügyre költik a felszabaduló pénzt.

A Brit Választási Bizottság a szervezet tagjaitól kapott füles után indított vizsgálatot.

Egyikük azt mondta:

újra meg kell rendezni a népszavazást a Brexitről, mert törvénysértés történt.

A brit sajtóban ezek után heves vita robbant ki arról, mi is a teendő. Az EU-tagság párti Guardian szerint „nincs legitim felhatalmazás az EU-ból való kilépésre”. Mindeközben a kilépéspárti konzervatív Telegraph azzal riposztozott, hogy

„még ha törvényt is sérthettek, önámítás azt gondolni, hogy az állítólagos csalás magyarázat az eredményre”.

Mindeközben Európa továbbra is várja, hogy a brit politikai elit egységes álláspontra jusson arról, milyen feltételek mellett akar kilépni az Unióból.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×