Csalt a Vote Leave, a Brit Választási Bizottság szerint a szervezet megsértette a kiadási előírásokat és más szabályokat is. A hivatalos brit kampányszervezet 2016-ban győzte meg arról a britek kis többségét, hogy mondjanak nemet az Európai Uniós tagságra.
A jelentésben többek között az olvasható, hogy pontatlanul jelentettek a kampánykiadásokról, nem igazolták az összes kiadást számlákkal és megsértették a kiadási limiteket.
A kiszivárgott jelentés arra is kitér, hogy a Vote Leave (azaz Szavazz a kilépésre) kampánycsoport jogsértő módon 600 ezer fontot utalt át egy kisebb, szintén Brexit-párti kampányszervezetnek és meghatározta az aktivistáknak, hogy mire költsék el a pénzt.
Ez akkor történt, amikor felismerték, hogy kezdték elérni a kiadási korlátot és ezt próbálták meg kijátszani azzal, hogy egy másik csoportnak adták a pénzt, hogy ők kampányoljanak tovább helyettük.
A brit választási szabályok szerint különböző kampánycsoportok „lazán együttműködhetnek”, de „nem követhetnek közös forgatókönyvet”.
A Vote Leave sokáig tagadta az összejátszást, de végül elismerte, hogy e-mail-ben egyeztettek. A csoport ugyanakkor vehemensen tagadja a választásokat felügyelő testület vádjait.
Sok választó azonban nem felejti el, hogy a Vote Leave kampánya szerint Nagy-Britannia hetente 350 millió fontot fizet be az EU-kasszába. „Ha kilépünk” – ígérte a szervezet – „a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatra fordítjuk a pénzt”.
Néhány órával azután azonban, hogy megnyerték a népszavazást, az egyik vezető kilépéspárti politikus elismerte: nem garantálják, hogy az egészségügyre költik a felszabaduló pénzt.
A Brit Választási Bizottság a szervezet tagjaitól kapott füles után indított vizsgálatot.
Egyikük azt mondta:
újra meg kell rendezni a népszavazást a Brexitről, mert törvénysértés történt.
A brit sajtóban ezek után heves vita robbant ki arról, mi is a teendő. Az EU-tagság párti Guardian szerint „nincs legitim felhatalmazás az EU-ból való kilépésre”. Mindeközben a kilépéspárti konzervatív Telegraph azzal riposztozott, hogy
„még ha törvényt is sérthettek, önámítás azt gondolni, hogy az állítólagos csalás magyarázat az eredményre”.
Mindeközben Európa továbbra is várja, hogy a brit politikai elit egységes álláspontra jusson arról, milyen feltételek mellett akar kilépni az Unióból.