Angela Merkel a jelek szerint igyekszik minden percet kihasználni az Európai Unió még e hónapban esedékes csúcsértekezletéig, ugyanis belügyminisztere, Horst Seehofer addig adott neki haladékot annak a tervnek a megvalósításáig, hogy
Németország határáról visszaküldjék a valamelyik más uniós országban regisztrált menekülteket.
Ezt a kancellár határozottan ellenzi, és az ügy súlyos feszültséget váltott ki a berlini koalícióban. Angela Merkel összeurópai megoldást sürget, és azon fáradozik, hogy ebben a kérdésben döntés szülessen az EU soron következő csúcstalálkozóján. Emiatt értekezett hétfőn Berlinben az új olasz kormányfővel, akivel egyetértett abban, hogy módosítani kell a jelenlegi uniós rendelkezést, amelynek értelmében
az a tagország felelős a menekültügyi eljárás lefolytatásáért, amelyben a menedékkérő először lépett a közösség területére.
Giuseppe Contehoz hasonlóan, Angela Merkel is síkra szállt az Európai Unió külső határainak hatékonyabb védelme érdekében.
Ezt a kancellár nem először szorgalmazza, és erre utalva a napokban úgy vélte, hogy
a határkerítéssel Magyarország az egész Európai Uniót, így Németországot is védi.
Alighanem ezzel áll összefüggésben Orbán Viktor miniszterelnök Berlinbe történt meghívása is. Noha a találkozó pontos időpontjában még nem állapodtak meg, diplomáciai körök a meghívást fordulópontnak tekintik a korábban elhidegült magyar-német kapcsolatokban.
Kedden Angela Merkel egyik legfontosabb szövetségesével, Emmanuel Macron francia államfővel a Berlinhez közel fekvő mesebergi kastélyban vitatja meg, hogy miként tudnák rábírni az EU többi tagállamát egységes álláspont kialakítására a menekült-kérdésben.
A kancellár heti videóüzenetében leszögezte, hogy
a migránsügy átfogó rendezése az európai összetartás záloga, de nem utolsó sorban a berlini koalíció fennmaradásának is a feltétele,
miután a kormányban résztvevő két kereszténypárt ennek a kérdésnek a haladéktalan megoldásától teszi függővé további együttműködését.