eur:
409.83
usd:
362.48
bux:
84947.5
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Brüsszel, 2018. március 19.Heiko Maas új német külügyminiszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek, amikor az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezik Brüsszelben 2018. március 19-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nyitókép: OLIVIER HOSLET

Távol a kompromisszum Irán ügyében

Alig néhány nappal a német kancellár amerikai látogatása után Heiko Maas külügyminiszter is Washingtonban járt, és kísérletet tett az Iránnal kapcsolatos álláspontok közelítésére.

A német miniszter tárgyalásait röviden úgy összegezte, hogy messze még a kompromisszum. Némi derűlátással azonban hozzátette azt is, hogy reménykeltőnek tartja az amerikai külügyminiszter hajlandóságát tanácskozás megkezdésére az Egyesült Államok szövetségeseivel az Iránnal szemben kialakítandó politika esetleges összehangolására.

Hazaindulása előtt a német külügyminiszter élő adásban nyilatkozott a német állami tévécsatorna híradójában. Az első mondatok után szavait elnyomta a washingtoni repülőtérről felszálló gépek zaja. A híradó műsorvezetője ezt jelképértékűnek nevezte, mondván,

Németország szava már alig ér el az amerikai vezetők füléhez.

Heiko Maas eredetileg az iráni atomszerződés amerikai felmondásán túl tervbe vette a hasonló sorsra jutott klímamegállapodás ügyének, a védelmi kiadások emelésének, valamint a kereskedelmi feszültségek feloldásának megvitatását. Mindebből – mint hazaindulása előtt közölte – szinte kizárólag csupán az Iránnal kapcsolatos témát tudta Mike Pompeo külügyminiszterrel megtárgyalni, pontosabban kifejteni előtte Berlin, valamint az európai szövetségesek álláspontját, hogy miért tartják fontosnak a Teheránnal kötött atomszerződés tiszteletben tartását.

A megbeszélésen Pompeo kitartott az amerikai kormány azon szándéka mellett, hogy csakis akkor hajlandó a már felmondott szerződés újratárgyalására, ha Irán maradéktalanul teljesíti a vele szemben támasztott követeléseket. Később azonban hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok a közeljövőben találkozni akar európai szövetségeseivel, így a német, a francia és a brit külügyminiszterrel úgymond közös stratégiai kialakítására Teheránnal szemben.

Noha ezt a hajlandóságot Heiko Maas derűlátással ítélte meg, a Washington látogatását kommentáló német újságok szinte egybehangzó véleménye szerint a külügyminiszter igencsak hűvös fogadtatása, valamint tárgyalásai élesen rávilágítottak az Atlanti-óceán két partja között elmélyült politikai szakadékra. Mindezt megtetézte, hogy Heiko Maas repülőgépe alig emelkedett a magasba, amikor Donald Trump elnök bejelentette, hogy fontolóra vette a külföldi gépkocsik amerikai behozatalára kivetett védővámok drasztikus emelését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kemenesi Gábor a száj- és körömfájás vírus eredetéről: nem kell előállítani, ott van a réten

A virológus szerint a ragadós száj- és körömfájás vírusa valóban előállítható kémcsőben, de nincs sok értelme, mert több ázsiai országban begyűjthető a réteken, hiszen ott folyamatosan jelen van és fertőz. Kemenesi Gábor arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mi utalhat mesterséges előállításra egy vírusnál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Nem tud erősödni a forint, jön vissza a dollár

Nem tud erősödni a forint, jön vissza a dollár

Pénteken hajnalban durva mozgással hároméves mélypontra ütötték a dollárt az euróval szemben 1,14 közelében, miután áttört előbb egy 17, aztán egy 14 éves trendvonalat az árfolyam. Emiatt a forint a zöldhasúval szemben 358-nál átmenetileg féléves csúcsra ugrott hajnalban. Aztán pénteken délig a dollárt még tovább ütötték, de közben a forint is hanyatlott az euróval szemben, átlépték a jegyzések a 410-es szintet, így új kéthavi mélypontra bukott az euróval szemben a forint. Ma este magyar idő szerint 10 óra után jön a S&P Global Ratings hitelminősítő döntése a magyar adósságbesorolásról, amelyre a befektetők kiemelten figyelnek. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×