eur:
414.01
usd:
396.61
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Brüsszel, 2018. március 19.Heiko Maas új német külügyminiszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek, amikor az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezik Brüsszelben 2018. március 19-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nyitókép: OLIVIER HOSLET

Távol a kompromisszum Irán ügyében

Alig néhány nappal a német kancellár amerikai látogatása után Heiko Maas külügyminiszter is Washingtonban járt, és kísérletet tett az Iránnal kapcsolatos álláspontok közelítésére.

A német miniszter tárgyalásait röviden úgy összegezte, hogy messze még a kompromisszum. Némi derűlátással azonban hozzátette azt is, hogy reménykeltőnek tartja az amerikai külügyminiszter hajlandóságát tanácskozás megkezdésére az Egyesült Államok szövetségeseivel az Iránnal szemben kialakítandó politika esetleges összehangolására.

Hazaindulása előtt a német külügyminiszter élő adásban nyilatkozott a német állami tévécsatorna híradójában. Az első mondatok után szavait elnyomta a washingtoni repülőtérről felszálló gépek zaja. A híradó műsorvezetője ezt jelképértékűnek nevezte, mondván,

Németország szava már alig ér el az amerikai vezetők füléhez.

Heiko Maas eredetileg az iráni atomszerződés amerikai felmondásán túl tervbe vette a hasonló sorsra jutott klímamegállapodás ügyének, a védelmi kiadások emelésének, valamint a kereskedelmi feszültségek feloldásának megvitatását. Mindebből – mint hazaindulása előtt közölte – szinte kizárólag csupán az Iránnal kapcsolatos témát tudta Mike Pompeo külügyminiszterrel megtárgyalni, pontosabban kifejteni előtte Berlin, valamint az európai szövetségesek álláspontját, hogy miért tartják fontosnak a Teheránnal kötött atomszerződés tiszteletben tartását.

A megbeszélésen Pompeo kitartott az amerikai kormány azon szándéka mellett, hogy csakis akkor hajlandó a már felmondott szerződés újratárgyalására, ha Irán maradéktalanul teljesíti a vele szemben támasztott követeléseket. Később azonban hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok a közeljövőben találkozni akar európai szövetségeseivel, így a német, a francia és a brit külügyminiszterrel úgymond közös stratégiai kialakítására Teheránnal szemben.

Noha ezt a hajlandóságot Heiko Maas derűlátással ítélte meg, a Washington látogatását kommentáló német újságok szinte egybehangzó véleménye szerint a külügyminiszter igencsak hűvös fogadtatása, valamint tárgyalásai élesen rávilágítottak az Atlanti-óceán két partja között elmélyült politikai szakadékra. Mindezt megtetézte, hogy Heiko Maas repülőgépe alig emelkedett a magasba, amikor Donald Trump elnök bejelentette, hogy fontolóra vette a külföldi gépkocsik amerikai behozatalára kivetett védővámok drasztikus emelését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×