eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából rendezett díszünnepségen az Országház előtti Kossuth Lajos téren 2018. március 15-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

"Orbán Viktor belülről akarja megváltoztatni az EU-t" - francia lapok a választásról

Mérsékelten érdeklődik a francia média és politika a magyarországi választások iránt, ami „normális” jelenségnek tekinthető, hiszen a francia véleményformálók egy jelentős része másodrangú zónának tekinti a közép-európai országokat.

A Le Point című balliberális hetilap a francia AFP hírügynökség rövid, helyszíni riportját közölte szerdán „A bevándorlás ellen háborút hirdető Orbán Viktor újabb mandátumra vágyik” címmel. Az írás szerint „az egyik legvitatottabb európai vezetőnek számító” magyar miniszterelnök a legesélyesebb arra, hogy harmadszorra is választást nyerjen.

A cikk szerzője megjegyzi, hogy Orbán Viktort csodálják az európai jobboldali populisták, miközben ellenfelei azok közül kerülnek ki, akik autoriter fordulattal vádolják őt. A riportban két magyar elemző, illetve Karácsony Gergely is megszólal.

A fentinél lényegesen hosszabb riportot közölt kedden a L’Express című, szintén balliberális hetilap, „Soros György, Orbán Viktor rögeszméje” címmel. A lap kiküldött tudósítója úgy fogalmaz, hogy

a „magyar származású milliárdos” Orbán Viktor „bűnbakjává vált”.

Az egyik alcím szerint míg Orbán Viktor a migrációs veszélyre figyelmeztet, addig Soros György a „menekülteken akar segíteni”. A szerző mások mellett megszólaltatja Magyar Bálintot és Gyurcsány Ferencet, illetve a Helsinki Bizottság és a Nyílt Társadalom alapítvány egy-egy vezetőjét is.

A legérdekesebb magyar vonatkozású írást azonban a baloldali Liberation című napilap közölte interjú formájában. Az „Orbán Viktor: egy újfajta, ügyes és veszélyes eurószkepticizmus” című anyagban Sylvain Kahn, a párizsi politikatudományi egyetem történész-geográfusa elemzi a magyar miniszterelnök politikai stratégiáját.

Az egyetemi tanár úgy véli, Orbán Viktor belülről akarja megváltoztatni az Európai Uniót, migrációellenes és Putyin-párti irányba tolva azt el. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

a magyar miniszterelnök nem utasítja el sem a demokráciát, sem az uniós intézményeket.

„Nehéz a rendszerét autoriternek vagy fasizálódónak nevezni” – mondja Sylvain Kahn, már csak azért is, mert szerinte az általa vezetett Fidesz jól megkülönböztethető a megfogalmazása szerint „neofasiszta” Jobbiktól.

A jobboldali sajtóban alig esik szó a vasárnapi választásokról, pedig e közegben a magyar miniszterelnök komoly rajongótáborral rendelkezik, pályafutását évek óta növekvő figyelemmel és szimpátiával kísérik. „Bárcsak nekünk is ilyen vezetőnk lehetne” – ez az egyik, az internetes hozzászólásokban leggyakrabban visszatérő felkiáltásuk vele kapcsolatban.

Nem véletlen, hogy több jobboldali internetes lap teljes egészében közölte Orbán Viktor március 15-i beszédét, a vasárnapi választásokkal eddig azonban egyedül a Nouvelles de France című liberális-konzervatív hírportál foglalkozott, egy rövid írásban „szürreálisnak” nevezve, hogy a Jobbik összefogna a baloldallal a magyar miniszterelnök legyőzése érdekében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

Továbbra is nyomás alatt vannak a világ tőkepiacai, a befektetők elsősorban az Irán és Izrael közötti konfliktusra figyelnek. Csütörtökön eséssel fejezték be a kereskedést az európai és az amerikai tőzsdék, ma ehhez képest már emelkedés látszott Európában, és az amerikai tőzsdék is feljebb kerültek. Az EU kínai elektromos autók büntetővámjával kapcsolatos döntésére emelkedett az európai autók részvényárfolyama, a hangulatot a délután megjelent, vártnál jobb amerikai munkaerőpiaci adat is javította.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×