„Minden nap kereskedelmi háborúk folynak.
És sajnos minden egyes nap vannak felek, amelyek megsértik a szabályokat és jogtalan előnyhöz akarnak jutni. A különbség annyi, hogy az amerikai csapatok most megállítják az ostromot” – így fogalmazott az Egyesült Államok milliárdos kereskedelmi minisztere, Wilbur Smith.
A magasrangú képviselő a davosi Világgazdasági Fórumon fejtette ki a Trump-kormányzat nézeteit. A stáb üzenete: Amerika már régóta szenvedő alanya a külvilág szabadkereskedelemnek álcázott, de az egyes országok önös érdekeit szolgáló praktikáinak.
Ross tagadta, hogy hazája az elzárkózást választaná, annak ellenére, hogy a Fehér Ház az eltelt egy évben 84 különböző kereskedelmi szabályozást és szankciót vezetett be.
„Több szankciót a kereskedelmi partnereink nem megfelelő viselkedése provokált ki... sok ország jó a szabadkereskedelmi retorikában, de valójában a protekcionizmus szélsőséges formáját alkalmazza. Az elnök számára ez gond, és eltökélte, hogy kezeli a problémát” – fejtegette.
A héten Washington büntetővámokkal sújtotta a külföldi napelemgyártókat, valamint a kínai és koreai mosógépgyártókat. A Whirlpool amerikai cég már régóta panaszkodott, hogy a kínai és dél-koreai kormány igazságtalan módon, az amerikaiaknak kárt csinálva, államilag támogatja saját gyártóit, azzal, hogy mesterséges alacsonyan tartják a nemzeti valuták árfolyamait.
Az első számú rendbontó az amerikaiak szemében Hszi Csin-ping kínai elnök, de szerepel a listán Narendra Modi indiai államfő és az európai politikai elit több vezetője is, akik Washington szerint a valutaárfolyam manipulálásával, rejtett korlátozásokkal és az adók eltorzításával ártanak Amerikának – jegyzi meg a Telegraph brit lap.
Az újság hozzáteszi, hogy az Egyesült Államok csatát vesztett, amikor 11 ország a héten felélesztette a Csendes-óceáni Kereskedelmi Partnerséget (TPP) – a „főkolomposok” közt voltak olyan hagyományos amerikai szövetségesek, mint Ausztrália, Japán és Kanada.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter közben azzal üzent a versenytársaknak, hogy szokatlan módon arra utalt:
nem baj, ha gyengül a dollár, mert az kereskedelmi lehetőségeket ad az amerikai exportőröknek.
Ezek után az amerikai valuta három éve nem látott árfolyamvesztést produkált az euróval szemben.
A pénzpiacok azt gyanítják, hogy a Trump-kormányzat alacsony szinten akarja tartani a dollárt, hogy ezzel ellensúlyozza azt, hogy az amerikai adóreform után a külföldön tartott bevételt hazavihetik az amerikai cégek.
Közben Ross retorikája szembemegy főnöke, Donald Trump szavaival. Az elnök a védővámok aláírásakor azt mondta: „nem lesz kereskedelmi háború”. Kérdés, hogy mivel áll majd a globális üzleti és politikai elit elé, amikor pénteken beszédet mond Davosban.