eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília
Már reális veszély az amerikai-koreai háború kitörése

Már reális veszély az amerikai-koreai háború kitörése

Reális lehetőség az Egyesült Államok és Észak-Korea közötti háború – állítja egy befolyásos brit védelmi kutatóintézet. Az elemzés szerint több ezer ember meghalna, és a háborúban nem a precíziós fegyverek, hanem a brutális erő kapná a főszerepet.

Vészjósló figyelmeztetést adott ki az Egyesült Királyi Szolgálatok Intézet nevű patinás brit védelmi elemzőközpont: immár reális lehetőség, hogy az Egyesült Államok és Észak-Korea háborút vívjon, amely ezrek halálát okozza majd. A háború során

Észak-Korea totális inváziót szenvedne el, miközben a harc nem lenne sem precíz, sem rövid.

Korábbi figyelmeztetések szerint az északiak szinte azonnal tűzérségi össztüzet zúdítanának a határtól nem messze fekvő déli fővárosra, Szöulra, ami hatalmas áldozatokkal járna.

A brit intézet elemzése szerint a háborút egyaránt kirobbanthatják az amerikaiak és az észak-koreaiak. Egyre nagyobb a kockázata ugyanakkor annak, hogy Donald Trump elnök úgy dönt, hogy inkább korán mint később, "megoldja a problémát".

"A háború valós lehetőség.

Észak-Korea gyors ütemben fejleszti rakéta- és nukleáris technológiáját, az idő nem a diplomáciának dolgozik" – áll a jelentésben.

Az észak-koreai külügyminiszter korábban hadüzenetnek nyilvánította Trump megjegyzését, hogy Kim Dzsong-un észak-koreai vezető rezsimje "nem tart ki sokáig". Phenjan katonai gépeket mozgatott át az ország keleti partvidékére, és fokozott védelmi intézkedéseket vezetett be a nyilatkozat nyomán. Azzal is fenyegetőzött, hogy lelő a Koreai-félsziget közelében bármely amerikai bombázót, még akkor is, ha nem hatol be az észak-koreai légtérbe.

A két ország vezetői egyre harciasabb nyilatkozatokat tesznek, amelyekben egymást is sértegetik. Trump elnök elutasította a hadüzenetről szóló vádat, de azt mondta: Amerikának lehet, hogy

"nem lesz más választása, mint teljesen lerombolni Észak-Koreát",

ha meg kell védenie magát.

 Egyesült Királyi Szolgálatok Intézetének jelentése több háborús forgatókönyvet is említ:

  • Phenjan megelőző csapást indíthat, ha arra számít, hogy az amerikaiak meglepetésszerű támadásra készülnek.
  • Amerikát fellépésre kényszerítheti, ha Észak-Korea tesztrakétákat lőne ki a Csendes-óceáni Guam szigethez vagy Kaliforniához közeli térségébe.
  • A háború kezdetén összehangolt kibertámadást indítanának az amerikaiak.

Az anyag kitér a háború geopolitikai hatására is. Ha Washington intézné az első csapást észak ellen Dél-Korea beleegyezése nélkül, akkor azzal azt jelezné: "kész feláldozni Szöult, hogy megvédhesse New Yorkot." Az Egyesült Államokat ezért arra kell sürgetni, hogy mondjon le a megelőző csapásokról – teszik hozzá a szerzők.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×