Kurt Volker, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja a Financial Timesnak nyilatkozva megerősítette, hogy Donald Trump kormánya „komolyan fontolóra vette”, hogy fegyvereket szállítson Ukrajnába.
A cikk „halált okozó fegyvereket” említett,
a múlt héten még az amerikai védelmi miniszter által emlegetett „védelmi jellegű fegyverekkel” szemben.
James Mattis miniszter a múlt héten, Ukrajna függetlenségi napjához időzítve látogatott Kijevbe és biztosította Washington támogatásáról Petro Porosenko elnököt.
Arról, hogy az ukrajnai válságnak milyen nemzetközi hatásai lehetnek, a különmegbízott azt mondta: „az orosz-amerikai kapcsolat nagyon fontos és azt meg fogja bénítani az ukrajnai probléma... Oroszországnak alapvető döntéseket kell hoznia arról, hogy betartja-e a minszki tűzszüneti egyezményt, amelynek célja, hogy békét hozzon Kelet-Ukrajnába és kivonja csapatait a régióból” – fogalmazott.
Orosz oldalon ugyanakkor éppenséggel az ukrán kormányt vádolják azzal, hogy nem hajtja végre az egyezményt, amely szerint a kelet-ukrajnai régióknak autonómiát kell adni.
Bár a korábbi, Obama-kormányzat élesen szembehelyezkedett Moszkvával, addig nem ment el, hogy fegyvereket adjon el Ukrajnának, úgy tűnik ezt most meglepő módon a Trump-féle Fehér Ház teheti meg.
Mint Volker fogalmazott, „Washingtont aggasztja, hogy Ukrajna lecsúszott a címlapokról” és a Trump-kormányzat, Németországgal és Macron francia elnökkel együtt „ismét előtérbe tolja a témát”.
"Az a benyomás, hogy a konfliktus rosszabbra fordult és ez csak folytatódni fog, ha nem teszünk valamit” – mondta a korábban NATO-nagykövetként dolgozó Volker, aki jelenleg a McCain Intézet nevű kutatóközpont igazgatója.
Volker már találkozott Vlagyiszlav Szurkovval, Moszkva ukrajnai különmegbízottjával, aki szerinte azt sugallta: Oroszország kész elfogadni a jelenlegi helyzetet, amikor a konfliktus lángjait ugyan eloltották, de a parázs tovább izzik.
„Szerintem ugyanakkor nem járnak jól vele.
A szankciókkal megfizetik a kelet-ukrajnai jelenlét árát.
Az a helyzet, hogy Oroszországot kizárhatják diplomáciai és gazdasági kapcsolatokból és nem olyasvalami, amit Oroszország akar. Azt hiszem, számolgatniuk kell és meg kell hozniuk a saját döntéseiket” – figyelmeztetett Volker.
Mint a Financial Times megjegyzi, mostanra a Trump-kormányzatból eltávolították az Oroszországgal szemben engedékenyebb személyeket, és a héják kerültek túlsúlyba. Volker azt állította, hogy „az orosz parancsnokság alatt álló” szeparatista erők rendszeresen megsértik a tűzszünetet Kelet-Ukrajnában. „Moszkvának csapatai vannak Kelet-Ukrajánában és azokat ki kell vonnia” – tette hozzá. Porosenko ukrán elnök a múlt héten 3000 orosz katonát említett. Az interjú és a Mattis-látogatás arra utalhat, hogy fellángolhatnak a harcok, ahogy az a múltban az rendre megtörtént magas rangú amerikai illetékesek ukrajnai útjai után.