eur:
414
usd:
396.55
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória

Egyelőre nincs megoldás a szlovák kormányválságra

Kedden ül tárgyalóasztalhoz a három koalíciós pártelnök, hogy megoldást találjanak a Szlovákiában egy hete kirobbant kormányválságra. A háromoldalú egyeztetés múlt hét pénteken Robert Fico miniszterelnök betegsége miatt hiúsult meg, azóta csak találgatás folyik, és megy az üzengetés.

A kormánykoalíció vezetői kedden 17:00-kor ülnek össze, hogy megpróbálják megoldani a Szlovákiában kirobbant koalíciós válságot.

A sajtót hétfőn csupán Ján Richter szlovák munkaügyi miniszter tájékoztatta, aki röviden annyit közölt, a Koalíciós Tanács akkor ül össze, ha Robert Fico miniszterelnök meggyógyul. A tárcavezető azt már nem árulta el az újságíróknak, milyen betegsége van a kormányfőnek. Később a hírügynökségek jelentették, holnap lesz a kormánypárti elnökök találkozója.

A kormányválságot Andrej Danko, a második legnagyobb kormánypárt, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke robbantotta ki múlt hét hétfőn. Danko kijelentette, szeptember elsejei hatállyal felmondja a Robert Fico irányította Smerrel és a Bugár Béla vezette Híddal kötött koalíciós szerződést, mert úgy érzi, új prioritások megfogalmazására van szükség. Az SNS elnöke úgy véli, pártjának a Smer mellett csupán epizódszerep jut a kormányzásban. Elemzők szerint ez vitte rá arra, hogy az asztalra csapjon, és a koalíciós szerződés újrafogalmazását követelje Robert Ficótól és Bugár Bélától.

Politológusok szerint a válság kiváltó oka valójában egészen máshol gyökerezik. Többen úgy vélik, a kormányválság előzménye egy, az Andrej Danko pártja által felügyelt oktatási minisztériumban kirobbant korrupciós botrány volt, és a pártelnök a kormányválság előidézésével igyekszik eltussolni minisztere hibáját. A közpénzből finanszírozott egyetemek és főiskolák ugyanis nem kaptak támogatást az SNS-es Peter Plavčan által irányított tárca kutatásokra szánt milliós uniós támogatásából. Sajtóhírek szerint a fejlesztésre és kutatásra szánt európai uniós támogatásból a miniszterhez közeli magánvállalatok részesültek. Azt viszont tárca nem hozta nyilvánosságra, hogy mely pályázók között osztották szét a 288 millió euró uniós támogatást.

 Az esetet már a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség is vizsgálja. Az Európai Bizottság pedig levélben figyelmeztette Szlovákiát, hogy négy gyanús pályázati felhívást leállítanak, és a bizottság addig nem fizeti ki a támogatást, amíg nem vizsgálják meg a pályázatokat, és nem fogadnak el megfelelő intézkedéseket a hasonló esetek megelőzése céljából.

 A parlamenti ellenzék leváltaná az oktatási minisztert, aki két hét hallgatás után ma állt először a kamerák elé. Az újságírók alaposan megizzasztották a tárcavezetőt, ő azonban kitart amellett, hogy nincs oka lemondani. Peter Plavčan azt mondta, a botrányt a sajtó fújta fel, és nem tud tényleges visszaélésről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×