eur:
402.57
usd:
359.17
bux:
95696.59
2025. május 16. péntek Botond, Mózes
Növekvő nyomás alatt van Theresa May

Növekvő nyomás alatt van Theresa May

Jobbára régi minisztereivel próbál tovább kormányozni a kudarccal felérő választási győzelem után Theresa May. A brit miniszterelnök és országa számára a nagy kérdés most az lesz, hogy milyen forgatókönyvvel valósulhat meg a Brexit – ezt azonban fékezheti a kormánypárton belül várható belháború.

Theresa May miniszterelnök igyekezett már azelőtt megerősíteni pozícióit, hogy hétfőn az abszolút többség elvesztésével járó választások miatt haragos képviselők elé állt. Meghagyta a kulcspozícióban a brit kormány legtöbb tagját, beemelte egyik közeli szövetségesét, és a vehemensen Brexit-párti tagságot azzal próbálta megbékíteni, hogy egy nagy ellenfelének, a Brexit szellemi atyjának számító és korábban épp általa kirúgott Michael Gove volt oktatási miniszternek is tárcát adott.

A brit hagyomány szerint már a választások másnapján fel szokott állni az új kormány, amire most a konzervatívok súlyos mandátumveszése miatt nem volt lehetőség, csak vasárnap estére alakult meg a kabinet.

Hétfő reggel továbbra sem volt világos, hogy

mivel vásárolja meg May az észak-írországi tízfős Demokratikus Unionista Párt támogatását egy alkalmi koalícióhoz, amely segít neki hatalmon maradni.

Kommentátorok szerint az ulsteriek – akik sok kérdésben még a toryk által elfogadott liberális minimumnál is szélsőségesebb nézeteket vallanak - további pénzeket kérnek a tartománynak.

Az idő sürget, mert a múlt heti választások utáni közvéleménykutatás szerint az ellenzéki munkáspárt népszerűsége tovább nőtt és már jó pár ponttal megelőzik a hatalmukat épphogy megtartó konzervatívokat.

Ha marad a bizonytalanság, akkor elméletileg egy újabb brit parlamenti választás is elképzelhető.

May azért is nyomás alatt van, mert a párttagság jelentős része felelősnek tartja a hazárdjátékért, azaz, hogy belement az előrehozott választásokba és elvesztette a többséget. A brit konzervatívok körében nem ritkák a shakespeare-i drámákba illő árulások és hátbaszúrások. Boris Johnson külügyminiszter – aki a Brexit-népszavazás után is bejelentkezett a miniszterelnöki posztra – gyorsan „sületlenségnek” nevezte, hogy vezetői ambíciói lennének. Mindez kommentátorok fordításában azt jelenti: másodszorra már kivárja a pillanatot, amikor biztosan tudja, hogy megsemmisítő csapást mérhet Mayre.

Közben már a konzervatív oldalon is többen pedzegetik, hogy fel kellene hagyni a „kemény Brexit” elképzelésével, azaz, hogy a britek az EU-s bevándorlást leállítva nemcsak az EU-ból, de a vámunióból és közös piacból is kilépnének. Ismét felmerült a norvég vagy svájci modell lehetősége – ezek az országok ugyan nem képviseltetik magukat Brüsszelben, de az EU sok rendelkezését elfogadják, engedik az Uniós állampolgárok munkavállalását és még a közös költségvetésbe is befizetnek.

Hasonló nézeteket vallanak például skót konzervatívok, amelyek a mostani választáson sok mandátumot visszaszereztek Maynek. Vezetőjük, Ruth Davidson ugyanakkor azt mondta: ők regionális blokként fognak együtt szavazni, a skót érdekek mentén, sőt akár formálisan is felmondhatják a skót és angol konzervatív párt unióját. Brüsszelben közben továbbra is azt várják: miről és mikor kezdenek tárgyalni velük a Brexitre szavazó britek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A szomszédban már azt tudakolják, megvédenék-e fegyverrel a hazájukat

A szomszédban már azt tudakolják, megvédenék-e fegyverrel a hazájukat

A NATO-tagság támogatottsága továbbra is magas Csehországban és Szlovákiában, ugyanakkor komoly különbségek mutatkoznak abban, mennyire bíznak az emberek saját országuk védelmi képességeiben. Erről tanúskodik két friss közvélemény-kutatás: az egyik a szlovákiai Globsec, a másik pedig a cseh CVVM felmérése. Ha hazájukat idegen állam támadná meg, a szlovákoknak csupán 49 százaléka lenne hajlandó megvédeni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Vegyes teljesítménnyel zártak az amerikai tőzsdék

Vegyes teljesítménnyel zártak az amerikai tőzsdék

Az elmúlt napokban számtalan jó hír látott napvilágot, körvonalazódik egy megállapodás az Egyesült Államok és Kína között a kereskedelmi háborúban, Donald Trump nagy dealt kötött Szaúd-Arábiával, a közel-keleti ország ezermilliárd dolláros befektetéssel szállna be az amerikai gazdaságba, de úgy tűnik, hogy előrelépés jöhet az ukrajnai béke ügyében is, részben ezekre a hírekre emelkedtek napokig a világ tőzsdéi. Ami a mai napot illeti, kisebb elmozdulásokat, bizonytalan hangulatú kereskedést láthattunk az európai tőzsdéken, ebbe a trendbe a magyar piac is beillett, kisebb emelkedést láthattunk a BUX-tól. A visszafogott hangulat hátterében az áll, hogy az elmúlt napok raliját követően újabb iránymutatásra várnak a befektetők az orosz-ukrán béketárgyalásokkal, az amerikai vámpolitikával és a jegybanki lépésekkel kapcsolatban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×