eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Amerika már az észak-koreai rakéták célkeresztjében van

Amerika már az észak-koreai rakéták célkeresztjében van

Észak-Korea közelebb került ahhoz, hogy interkontinentális ballisztikus rakétákat állítson hadrendbe – erre figyelmeztetnek szakértők a phenjani rezsim sikeres vasárnapi rakétatesztje nyomán.

Újabb aggodalmak merültek fel az elszigetelt, de harcias Észak-Korea kardcsörtetése miatt. A phenjani rezsim hétfőn közölte, hogy vasárnap sikeresen tesztelt egy olyan rakétát, amely állítása szerint képes célba juttatni egy nagyméretű nukleáris robbanótöltetet.

Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor azt üzente az Egyesült Államoknak, az amerikai kontinens immár az észak-koreai rakéták „célkeresztjében van”.

Amerika már az észak-koreai rakéták célkeresztjében van

Az amerikai katonai vezetés ugyanakkor azt mondta, hogy a sztálinista rezsim rakétája nem nevezhető interkontinentális eszköznek, és dél-koreai szakértők is kétségbe vonták az északiak állítását.

A rakéta vasárnap az orosz partok közelében csapódott be a tengerbe.

Mindeközben az új dél-koreai elnök éppenséggel békülékenyebb hangnemmel próbálja megfékezni az északiakat, és párbeszédet keres velük.

Ezért most szövetségesei körében kezdett diplomáciai offenzívába, és Amerikába, Kínába, Németországba, Japánba és Oroszországba is elküldte képviselőit, hogy elmagyarázzák álláspontját.

Az észak-koreaiak 8000 kilométer hatótávolságú rakétát próbálnak létrehozni, amivel az Egyesült Államok nyugati partvidékét fenyegethetik. Ennek nyomán Donald Trump elnök azt mondta: lehetséges, hogy konfliktus robbanhat ki a sztálinista országgal, bár ő a diplomáciai megoldás híve.

Azt is megígérte, hogy Phenjan soha nem lesz képes fenyegetni országát, de most úgy tűnik, a rezsim épp ebbe az irányba tett lépést.

Észak-Korea szerint a rakéta több mint 2000 kilométer magasan szállva 787 kilométert tett meg. Szakértők szerint ha más szögben lőtték volna fel az eszközt, akkor az 4000 kilométert tett volna meg, amire idáig nem volt példa.

Az ország annak ellenére kísérletezik atomfegyverekkel és rakétatechnológiával, hogy az ENSZ ezt megtiltotta számára és embargókkal sújtja.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×