eur:
407.52
usd:
384.28
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet
Elfajult a helyzet Kelet-Ukrajnában: cégeket és gyárakat szállnak meg

Elfajult a helyzet Kelet-Ukrajnában: cégeket és gyárakat szállnak meg

A legnagyobb ukrán telekom cég lekapcsolta a hálózatáról 200 ezer kelet-ukrajnai előfizetőjét, miután az oroszajkú lázadók megszállták a Donyec-medencében található regionális központját. A felkelők az ellen tiltakoznak, hogy ukrán oldalról akadályozzák a szénszállítást.

Furcsa háború zajlott eddig Ukrajna keleti részén. Ugyan a központi kormányzat ellen harcoló lázadók önkényesen kikiáltottak két köztársaságot, az ellenőrzésük alatt álló területeken viszont tovább működhettek az ukrán érdekeltségű nagyvállalatok. Ezek a cégek eddig az ukrán államkasszába fizettek be adót is.

Most azonban a lázadók cégeket és gyárakat szállnak meg,

mert korábban a frontvonal ukrán oldaláról nacionalista tiltakozók blokkolták a kereskedelmi útvonalakat. Így leállt a lázadó területekről történő szénszállítás is. Ezt követte a lázadók ultimátuma: ha nem nyitják meg az utakat, ellenőrzésük alá vonják a területükön működő ukrán cégeket.

Elfajult a helyzet Kelet-Ukrajnában: cégeket és gyárakat szállnak meg

Az ellentét háromszereplőssé vált, mert a nacionalista tiltakozók nem hajlandók tárgyalni az őket élesen bíráló ukrán kormánnyal sem – pedig az ukrán acélipar szereplői is határozottan kritizálták a blokádjukat. A kabinet, valószínűleg azért, hogy kifogja a szelet a vitorlájukból, rendeletet fogadott el arról, hogy milyen árut lehet áthozni vagy átvinni a frontvonalon.

A lázadó oldalon a felkelők más cégek mellett ellenőrzésük alá vonták Ukrtelecom nevű vállalat regionális központját és felszerelését. A válasz erre az volt, hogy

a cég lekapcsolta az országos hálózatról a régióban található 200 ezer ügyfelét.

Az Ukrtelecom Ukrajna leggazdagabb oligarchája, Rinat Ahmetov portfóliójába tartozik. Ahmetovnak erőművei és acélkohói vannak a frontvonal mindkét oldalán – emlékeztet a Reuters.

Alekszander Zaharcsenko, az úgynevezett Donyecki Népköztársaság vezetője azt mondta: beváltják fenyegetésüket és vállalatokat foglalnak el, mert az ukrán kormány nem oldotta fel a szénszállítási blokádot.

Furcsamód minkét fél a blokád által okozott károkra figyelmeztet. A lázadók szerint a helyzet árt a helyi iparvállalatoknak, míg Kijev szerint

az országban elszaporodhatnak az áramszünetek

és 2 milliárd dolláros kárt szenvedhet az export.

Ami még furcsább, az az, hogy az ukrán ellenőrzés alatt álló, de a lázadók által korábban fenyegetett dél-kelet ukrajnai Mariupol acélgyára az Azovsztalj Oroszországból és az Egyesült Államokból vásárol szenet a blokád miatt.

Közben a kijevi kabinet fegyveres erővel léphet fel saját polgáraival szemben, hogy feloldja a lázadó területek gazdasági blokádját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×