eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla

A világ már kevésbé, a fiatalok még nyitottak a globalizációra

A nyugati világ egyre inkább kezd kiábrándulni a globalizációból – ezt az eredményt hozta egy brit intézet 19 országban folytatott felmérése. Az ellensúlyt a más kultúrák felé nyitottabb fiatal nemzedék képviseli, de egy tanulmány szerint épp őket sújtja egyre jobban a munkanélküliség.

A YouGov brit közvéleménykutató szerint az amerikai, brit és francia válaszadók kevesebb, mint fele hiszi már, hogy a globalizáció jó dolog.

A nyugatiak és az amerikaiak általában bizakodóbbak- jegyzi meg az Economist magazin – de szerintük is rosszabbra fordultak a dolgok a világon.

A leglátványosabban Franciaországban változott a hangulat: ott a lakosság 52 százaléka gondolja úgy, hogy a gazdaságnak nem kell az importra hagyatkoznia és csak 13 százalék tartja jó dolognak a bevándorlást.

A felmérés szerint a 18-34 év közötti nemzedéknek inkább baloldali nézetei vannak és nyitottabb a globalizációra, azért is mert pozitívan áll hozzá a multi-kulturalizmushoz.

Az Egyesült Államokban ennek a korcsoportnak a 46 százaléka gondolja új, hogy a bevándorlók jó hatással vannak az országra, szemben az 55 évnél idősebbek 35 százalékával.

Ugyanakkor a Nemzetközi Munkaügyi szervezet szerint a fiatalok csoportjának 15-24 év közötti szegmense az, amelynek esetében világszerte megugrott a munkanélküliek száma.

Az arány 13 százalékkal emelkedett. A leginkább az arab országokban romlott a helyzet, ahol magasabb, mint 30 százalékos a fiatalok körében a munkanélküliség, míg Kelet-Ázsiában az arány csak 10 százalék.

A fiatalok gyakran kevésbé stabil állásokat tudnak csak szerezni, mint az idősebbek. Az ipari országokat tömörítő OECD-államokban a fiatal dolgozók egynegyedének van ideiglenes állása, míg 26 százalékuk részmunkaidőben dolgozik.

Ezt a korcsoportot immár jobban fenyegeti a szegénység, mint a gazdag országok náluk idősebb nemzedékeit.

Az OECD tanulmánya megjegyzi: sok fiatal ördögi körbe kerül: nem tud pénzt és időt fordítani a továbbképzésre, amivel olyan képességeket tudna szerezni, amelyek hosszútávon megnövelnék munkaügyi kilátásait.

A közzétett adatokból az is kiderül, hogy a leginkább a fekete-afrikai fiatalok hajlandók külföldre migrálni munka reményében. Náluk 48 százalékos az erre hajlandók aránya.

Őket követik a hasonlóan gondolkodó latin-amerikaiak. A kelet-európai fiatalok körében pedig 2009-ben 30 százalék körüli volt azoknak az aránya, aki vállalkoztak arra, hogy külföldre menjenek. Ma már ők is közel ugyanolyan arányban látják külföldön a boldogulás lehetőségét, mint fekete-afrikai vagy latin-amerikai kortársaik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Valóra válik a katasztrófa: a klímaváltozás rárúgta az ajtót a világra, és fájdalmas pusztítást végezhet Magyarországon is

Valóra válik a katasztrófa: a klímaváltozás rárúgta az ajtót a világra, és fájdalmas pusztítást végezhet Magyarországon is

Idén jöttek a hírek a hőmérsékleti rekordokról, az év végére pedig a kutatók szerint az is borítékolhatóvá vált, hogy 2024 még az éves átlaghőmérsékletben rekordernek számító 2023-at is túlszárnyalhatja. Azonban az emelkedő átlaghőmérséklet csak egy a globális felmelegedés közvetlen vagy közvetett hatásai közül. Idén az is a figyelem középpontjába került, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Ugyan a klímaváltozás egyes régiókban más és más módokon fejti ki a hatásait, az idei évre visszatekintve látható, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen a Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Cikkünkben összeszedtük, hogyan is befolyásolta a 2024-es évet a klímaváltozás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×