eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Most belenyúlt Moszkva a választásba vagy sem?

Amerikai hírszerzési vezetők nem támogatják a CIA megállapítását, hogy az orosz kormányhoz közel álló hackerek Donald Trump oldalán beavatkoztak az amerikai elnökválasztási kampányba.

Segítette Moszkva Donald Trump elnökké választását vagy sem? Még mindig – illetve ismét - ez a téma a tengeren túlon napokkal azelőtt, hogy az úgynevezett elektorok szentesítenék a milliárdos üzletember sokakat sokkoló választási győzelmét.

Az Obama-kormányzat szerint az orosz állam által támogatott hackerek beavatkozása a hétvégén került ismét a figyelem középpontjába, azt követően, hogy a Központi Hírszerzési Hivatal, a CIA is azt állította: Moszkva besegített abba, hogy ne Hillary Clinton nyerje meg az elnökválasztást.

Donald Trump nevetségesnek nevezte a vádat és feltette a kérdést: a hírszerzők miért nem a kampány idején kezdtek el tiltakozni? Azt is megjegyezte: „azok az emberek beszélnek, akik szerint Szaddam Husszeinnek tömegpusztító fegyverei voltak” – ezzel az iraki háború indokául szolgáló hamis információkra utalt.

A CIA megállapításait nem támogatja a Nemzeti Hírszerzési Hivatal Igazgatósága, az ODNI sem. Ez a 17 különböző amerikai hírszerző iroda felügyeleti szerve. Bár a hatóság nem vitatja a CIA megállapításait, azt mondja: nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy Moszkva Donald Trumpot próbálta meg pozícióba hozni Hillary Clintonnal szemben.

„Az ODNI nem azt mondja, hogy a CIA hibás értékelést adott, hanem hogy nem tudja bizonyítani az indítékot” – mondta egy neve elhallgatását kérő hírszerzési vezető.

A hírről beszámoló Reuters megjegyzi: az FBI, amelynek eljárási rendje olyan bizonyítékokat követel meg, amelyek a bíróságon is megállják a helyüket, szintén nem fogadta el a CIA elemzését.

Barack Obama távozó elnök kormányzata októberben vádolta meg először Moszkvát azzal, hogy kibertámadásokat hajt végre amerikai politikai szervezetek ellen. Obama most vizsgálatot indított.

A hackertámadások után kiszivárgott egyik kínos információ szerint a Demokrata Pártvezetés még a párton belüli előválasztások időszakában Hillary Clintont támogatta a rivális Bernie Sanders szenátorral szemben, holott semlegesnek kellett volna lennie.

A CIA szerint az a tény, hogy csak a demokratáktól ellopott információ került ki a kompromittáló adatokat publikáló WikiLeaks oldalra, alátámasztotta azt az elképzelést, hogy a hackerek a demokratákat akarták hátrányba hozni. Az ügynökség szerint ugyanis az internetes kalózok egyaránt feltörtek demokrata és republikánus szervereket.

Még a republikánus John McCain szenátor is – aki pedig rendszeresen bírálja Vlagyimir Putyint – azt mondta: az oroszok nyilvánvalóan betörtek, de nincs információ arról, hogy befolyásolni akarták volna a kampányt. McCain ugyanakkor kritizálta Donald Trump kiszemelt kabinetfőnökét, aki szerint republikánus oldalakat nem is próbáltak meg feltörni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×