eur:
411.62
usd:
395.3
bux:
79712.64
2024. november 22. péntek Cecília

Gorbacsov: veszélyben a világ

Veszélyes ponthoz érkezett a világ az Egyesült Államok és Oroszország szembenállása miatt – erre figyelmeztetett Mihail Gorbacsov, a szovjet rendszer lebontásához vezető peresztrojka reformok atyja és a Szovjetunió első és utolsó elnöke.

Szíriában folytatódik az öldöklés. Az Aszad-kormányt támogató orosz légierő többek között a lázadók és dzsihadisták uralta Kelet-Aleppót támadja, ahol a nyugati hatalmak szerint olyan pusztítást végez, hogy az háborús bűnnel ér fel.

Mindeközben a Kreml jelezte, hogy az országba telepített korszerű rakétavédelmi rendszerével nyugati harci gépeket tud lelőni. Egyes, az összeesküvés-elméleteket is kedvelő amerikai médiumok szerint az oroszok egy bunker-robbantó bombával CIA-ügynököket öltek meg nemrég Aleppo közelében.

„Veszélyes ponthoz érkeztünk. Ennek megálljt kell parancsolni. Fel kell újítanunk a párbeszédet, a legnagyobb hiba volt abbahagyni” – mondta a 85 éves Mihail Gorbacsov.

A Szovjetunió egyetlen elnökeként a nagyobb szabadságot – és bírálói szerint káoszt – hozó peresztrojka reformok atyjaként ő tárgyalt Reagan és Bush amerikai elnökökkel az atomfegyverek korlátozásáról és segített lezárni a hidegháborút.

Most amiatt aggódik, hogy egy új és hasonlóan veszélyes szembenállás alakult ki a régi ellenségek között és a szikrát egy regionális háború – a szíriai konfliktus gyújthatja be.

Az Egyesült Államok az aleppói lázadó negyedek bombázása, illetve egy ENSZ-segélykonvoj elleni támadás miatt állította le a Szíriáról és az ottani fegyvernyugvásról szóló tárgyalásokat Moszkvával. A nyugatiak – az amerikai, brit és francia külügyminiszter – szinte kórusban mondják azt, hogy Moszkvát háborús bűnök miatt felelősségre kell vonni.

Az oroszok erre atomtöltet hordozására alkalmas rakétákat telepítettek legnyugatibb területükre, a Kalinyingrádi-enklávéba és felmondtak egy nukleáris fegyverzetkorlátozási megállapodást az Egyesült államokkal.

„Vissza kell térni a fő kérdésekhez. A nukleáris leszereléshez, a terror elleni harchoz és a környezeti katasztrófák elhárításához. Ezekhez képest minden másodlagos” – vélte az idős államférfi, figyelmen kívül hagyva, hogy a még mindig le nem zárt szíriai polgárháború az, ami menekültek tömegét indította meg Európa felé.

Miközben az Egyesült Államok és öbölbeli szövetségesei Szíriában az ellentmondásosan megítélt lázadókat támogatják, addig az oroszok a diktátornak tartott Aszad elnököt. Moszkva most bejelentette, hogy újabb pozíciókat szerezhet a Közel-Keleten, Amerika rovására.

A szíriai Tartuszban állandósítják az orosz haditengerészeti támaszpontot. Az oroszok emellett Egyiptommal tárgyalnak orosz támaszpontok ottani létrehozásáról és 5000 kommandóst küldenek egy közös hadgyakorlatra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×