Vajon a véres hétvége után elhallgatnak-e a fegyverek Szíriában? Az amerikai és orosz külügyminiszer megállapodása nyomán estétől hirdették meg az országban a fegyvernyugvást.
Az oroszok a kormányerőkre és a szövetséges milíciákra, míg az amerikaiak a mérsékeltnek mondott ellenzéki erőkre hatva próbálják betartatni a tűzszünetet.
A szíriai média szerint Bassar al-Aszad elnök „üdvözölte” az alkut. A Szabad Szíriai Hadsereg pedig, amely csak egyike a vele szemben álló erőknek, azt írta az amerikai kormánynak, hogy „pozitívan működik majd együtt”, de aggódik, hogy a kormány javára válik a tűzszünet.
Az alku előírja, hogy a „mérsékelt” ellenzéki erők adják fel alkalmi szövetségeiket a dzsihadistának mondott szervezetekkel, ami a gyakorlatban nehezen lesz kivitelezhető.
Az Ahrar al-Sham nevű csoport például elutasította a tűzszünetet.
„Hat éve harcol és szenved lázadó népünk, nem fogadhatunk el félmegoldásokat” – mondta egy videoüzenetben a csoport egyik vezetője, bár kommentátorok szerint nem zárta ki, hogy mégis elfogadja a feltételeket.
A hivatalos tűzszünetig fennmaradó időt közben a szíriai kormány igyekezett kihasználni: pusztító légicsapásokat hajtottak végre a lázadók uralta területek ellen, amelyeknek legkevesebb 100 halálos áldozata volt. Szíriai aktivisták szerint Idlib és Aleppo tartományokban az orosz légierő is bevetéseket hajtott végre – írta a BBC.
A tűzszüneti alku értelmében 10 napon át hallgatnak majd a fegyverek és a szíriai kormányerők nem indítanak támadásokat a mérsékeltnek nevezett ellenzékiek kezében lévő területek ellen.
A szíriai légierő számára nem rendelnek el teljes repüléstilalmat, viszont beengedik a segélyt a jelenleg ostromzár alatt tartott településekre.
Ezt követően az oroszok és amerikaiak közös irányítóközpontot hoznak létre a dzsihadista csoportok – az egykori Al-Nuszra Front és az Iszlám Állam - elleni légicsapások összehangolására.