A kölni tüntetésre az engedélyt az Európai Török Demokraták Uniója nyújtotta be a német hatóságnak, amely nem talált kifogást ellene. Becslések szerint legalább 15 ezer Erdogan-párti török érkezik Kölnbe, hogy támogatásáról biztosítsa az ankarai kormány politikáját.
Erdogan nem először mozgósítja a Németországban élő törököket: 3 évvel ezelőtt kereken 25 ezren vettek részt azon a düsseldorfi felvonuláson, amelynek célja az ankarai kormány politikáját bíráló megmozdulás erőszakos leverésével való feltétlen egyetértés volt.
A hónap elején történt államcsínykísérlet idején szintén több ezren gyűltek össze Törökország berlini nagykövetsége előtt, hogy támogatásukról biztosítsák Erdogan elnököt.
Több vezető német politikust azonban aggaszt a vasárnapi tüntetés terve. Noha egybehangzóan síkraszállnak a vélemény-nyilvánítási szabadság tiszteletben tartása mellett, fenntartással nyilatkoztak arról, hogy mit keres a török belpolitika Németországban.
Mint a legkisebb berlini kormánypárt, a Keresztényszociális Unió főtitkára kifejtette, aki aktívan ki akarja venni a részét a török belpolitikában, akadálytalanul távozhat Németországból és térhet vissza Törökországba. Andreas Scheuer hangsúlyozta, hogy a vélemény-nyilvánítási szabadság nem azt jelenti, hogy a török belpolitikai feszültségeket és erőszakot exportálni lehet német földre is.
A kereszténypárti politikus epésen megjegyezte azt is, hogy Erdogan elnök Törökországában példát vehetnének az alapvető emberi jogok európai tiszteletben tartásáról, amelytől a jelenlegi ankarai kormány egyre inkább eltávolodik.
A másik kereszténypárt belpolitikai szakértője pedig egyenesen szóba hozta a tervezett kölni tüntetés betiltását, azzal érvelve, hogy Erdogan hívei és ellenfelei alighanem távolról sem csupán a szóbeli meggyőzés bajnokai, és nem riadnak vissza az erőszak alkalmazásától sem, ez pedig már kellő érvet nyújt a hatóságok számára az engedély visszavonására.
A Szociáldemokrata Párt belpolitikai szóvivője azonban csak nehezen tartja elképzelhetőnek a tüntetés betiltását, de ő is úgy vélte, hogy a vasárnapra tervezett tömegmegmozdulás még jobban szembe állítja majd egymással Erdogan Németországban élő híveit és ellenfeleit.
Tény az is, hogy a berlini törvényhozás török származású képviselői, akik bírálták Ankara elnyomó intézkedéseit, sorozatban kapják a fenyegetéséket. Hasonló helyzetbe kerültek annak az Egyesült Államokba menekült török prédikátornak a követői is, akit Erdogan felelőssé tesz az államcsíny megszervezéséért.
Németországban közel 3 millió török él, és többségük helyesli Erdogan politikáját. A berlini képviselőházban jelenlévő pártok viszont a demokrácia gyors aláásását vetik a török elnök szemére és ezért ifjúsági szervezeteik vasárnap ellentüntetésre készülnek Kölnben