eur:
401.89
usd:
357.01
bux:
96466.39
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán

Hillary Clinton történelmet ír

Az amerikai történelem során első ízben női elnökjelölt indul az államfői posztért az idei választásokon – Hillary Clintonnak már a fontosnak tartott kaliforniai előválasztás előtt sikerült annyi pártdelegátus támogatását megnyernie, hogy ő lehessen pártja jelöltje.

Hillary Clinton átlépte a bűvös 2383-as határt. Ennyi demokrata küldött voksát kell megszereznie egy-egy aspiránsnak ahhoz, hogy a nagy nyári jelöltállító konvención őt kiáltsák ki a demokrata párt hivatalos elnökjelöltjének.

Hillary, aki így esetleg férje, Bill nyomdokaiba lépve elnök lehet ezt úgy érte el, hogy még a mai, sok delegátusi voksot hozó, kaliforniai előválasztás előtt lezárta pártján belül a versenyt.

A volt külügyminiszter a hétvégén nagyot tarolt Puerto Ricóban. A parányi terület azért volt fontos, mert néhány ott élő „szuperküldött” voksát is megszerezte. A szuperküldöttek szabadon dönthetik el, hogy pártjuk melyik, elnökségre pályázó politikusát támogatják, míg a többieknek a választói akaratot kell megtestesíteniük.

Az összesítés szerint Hillary 1812 rá szavazó „normál” és 571 szuperküldött támogatását bírja.

Bernie Sanders szenátor, Clinton asszony pártbeli ellenfele korábban azt mondta, hogy a szuperdelegátusokat a saját oldalára állítva próbálja majd kompenzálni a közelmúltbeli előválasztásokon kialakult hátrányát.

A demokraták hivatalosan a júliusi, philadelphiai konvención nevezik meg elnökjelöltjüket, de Clintonnak most sikerült lezárni a versengést, ami azt jelenti, hogy kampánygépezetét immár a republikánus oldalon az előválasztásokat megnyerő Donald Trump ellen fordíthatja.

Clinton Sandersnek a hétvégén javasolta, hogy „segítsen egyesíteni a Demokrata pártot” – akkor ez még finom felszólításnak tűnt, hogy Sanders adja fel a versenyt. Mostanra világossá vált, hogy a cél az, hogy a demokraták ne saját belharcaikra, hanem a rivális republikánus jelöltre figyelhessenek.

Közben Barack Obama elnök – aki hónapokon át távoltartotta magát a kampánytól, amely után majd átveszik tőle a Fehér Ház vezetését – alig várja, hogy agresszív kampánnyal támogathassa meg Hillaryt.

Fehér házi illetékesek már megbeszéléseket kezdtek a Clinton-stábbal arról, hogy hol tudná hasznát venni az elnök fellépéseinek.

Obamának – politikai öröksége miatt - nagyon fontos, hogy egy demokrata kövesse őt Washingtonban – jegyzi meg a New York Times.

Az elnök stáb szerint Obama Clintonnak nyújtott támogatása különösen a független szavazók voksait szerezheti meg a volt külügyminiszternek.

A két politikus 2008-ban személyeskedő előválasztási kampánycsatát vívott és sok államban a fekete lakosok nem szívesen voksolnának Clinton asszonyra. Obama elnök azonban meggyőzheti őket erről.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Mitrovits Miklós: élet-halál harc lett a lengyel elnökválasztás, nagyon szoros második forduló várható

Mitrovits Miklós: élet-halál harc lett a lengyel elnökválasztás, nagyon szoros második forduló várható

A kormánykoalíció több tagjának szemszögéből tragikus eredmények születtek a lengyelországi államfőválasztás első fordulójában, a Jog és Igazságosság által támogatott Karol Nawrocki pedig a vártnál jobban szerepelt – mondta az InfoRádióban a történész. A Lengyelország-szakértő szerint Rafal Trzaskowskinak talán nagyobb lesz a mozgástere, és jobban tud majd mobilizálni a következő napokban, ugyanis a hét végén a kormánykoalícióhoz köthető vajdaságokban alacsonyabb volt a részvétel, mint a másfél évvel ezelőtti parlamenti választáson.

Hogyan állt elő ekkora fordulat a romániai elnökválasztáson? - Szakértői elemzés

Példátlan mozgósításra került sor az elnökválasztás két fordulója között Romániában, ez vezetett ahhoz, hogy Nicușor Dan független jelölt, az RMDSZ által is támogatott bukaresti főpolgármester magabiztos győzelmet aratott - mondta az InfoRádióban Szilágyi Mátyás, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Oroszország egy RSz-24-es Jarsz típusú interkontinentális rakétát akar kilőni a Szverdlovszk-régióból – jelentette nemrég az ukrán katonai hírszerzés, a HUR információi alapján a Reuters. A Bloomberg jelenése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magabiztosnak érzi magát azelőtt, hogy hétfőn telefonon beszélgethet majd Donald Trump amerikai vezetővel. Információk szerint azt várják az oroszok, hogy még ebben az évben teljesen elfoglalják a részben ellenőrzés alá vont négy délkele-ukrajnai megyét, de ez egyelőre nem látszik raálisnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×