A vulkáni működés a Kilauea egyik mély, a 2018-as kitörés során beszakadt kráterében, a Halema’uma’u kráter peremén zajlik – olvasható Harangi Szabolcs geológus, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárának háttérírásában. Néhány napos szünetekkel elválasztva bukkan fel az izzó láva két kürtőben, a kürtő mélyedését kitöltő lávatóból fröcsögve tör fel és ehhez lávafolyás is kapcsolódik, ami a krátertalpon terül szét. A kitörés kezdetben ritmikusan zajlik, a kürtőkben lévő lávató felszíne hol emelkedik, majd süllyed, olykor magasba csapnak a lávafoszlányok, láva csordul túl a lávafröccskúp peremén, majd visszafolyik a láva és várni kell néhány percet, hogy ismét megjelenjen. Ez egyfajta magmás gázdugattyú tevékenység, amit először a hawaii Kilauea vulkánon írták le, a Maunu Ulu 1969-1971-es kitörése során – jegyzi meg a vulkanológus.
The Kilauea volcano in Hawaii erupted again, with lava fountains reaching hundreds of feet high. The 15th episode since December lasted 31 hours, ending abruptly. No threat to residents, but ash and debris fell in the area, raising the volcano's alert level. pic.twitter.com/gK7cFPPWoq
— GeoTechWar (@geotechwar) March 27, 2025
Mint olvasható, a magmás gázdugattyú működés, azaz a lávató felszín ritmikus változásának oka nem teljesen ismert még. Az egyik lehetséges magyarázat szerint a lávató felszínén kialakul egy viszkózus lávabőr, ami elzárja a gázok kijutását. Az is elképzelhető, hogy a két kürtőcsatorna a felszín alatt egyesül egy magmafeláramlási csatornában és itt olykor akadályba ütközhetnek a magmatestben felfelé mozgó gázbuborékok. Az elakadás miatt a gáznyomás egyre nő és a gázok végül ciklikusan áttörik a lávabőrt vagy az akadályt. Időszakonként tehát egy gázgazdag magmahab indul felfelé a magmacsatornában, ami felemeli a lávató felszínét, szétfreccsen, majd összeomlik és ekkor csökken a lávató felszín. Kis idő múlva jön az újabb magmahab adag, lávafreccsenés és túlfolyás és ez a folyamat folytatódik ismétlődően. Ez a mostani 15. kitörés során több mint százszor ment ez a dugattyúfolyamat végbe, mielőtt megindult a nagy finálé.
A gázdugattyú kitörések a néhány napos magmát felkeverik, felfrissítik és kell néhány óra vagy akár egy teljes nap, hogy a magmacsatornát már friss, könnyen folyós kőzetolvadék töltse ki, ahol a gázbuborékok már folyamatosan képesek felfelé mozogni, egyre gyorsabban, a magmacsatornát teljes mértékben már magmahab tölti ki, ez olyan mint a felrázott pezsgőspalack és végül ez a magmahab folyamatosan túdulhat ki már, freccsenti fel a lávafoszlányokat, fel a magasba, akárcsak a Forma–1 futam végi pezsgőnyitás.
A szerdai Halema’uma’u lávaszökőkút magassága elérhette az 1000 lábat, azaz 305 méter magasságot, ami azt jelenti, hogy a budapesti Mol-toronynál több mint kétszer magasabbra csaptak fel a lávacafatok
– emelki ki Harangi Szabolcs. Utoljára ilyen magas lávaszökőkút a Puʻuʻōʻō 1983-86-os kitörése során volt, amikor a lávaszökőkút 1500 lábra, 450 méterre túdult fel. A több órán keresztül zajló régen tapasztalt látványos kettős lávaszökőkút tevékenység, vonzotta a helyieket és turistákat is, a Kilauea közelében óriási torlódás alakult ki az utakon, hiszen mindenki látni akarta ezt a természeti csodát, Pele, a hawaii vulkánok istennőjének a táncát, ahol a lávaszökőkút tetején Pele könnyei lebegnek. Nem veszélytelen azonban az ilyen kitörés, hiszen jelentős mennyiségű szén-dioxid és kén-dioxid gáz kerül a levegőbe, a lávaszökút anyaga, kisebb-nagyobb bazaltdarabkák és szemcsék pedig nagy területen hullanak, ami szintén okoz érzékszervi problémákat.
?Volcan #Kilauea new images in #Hawái ?? dazzle with lava rising up to 180 meters high in its crater.❗❗
— DOĞA HABER - NATURE NEWS. (@doga_H2024) March 27, 2025
pic.twitter.com/zKzRyQPR3L
A lüktetés nem csak a vulkánkitörést jellemzi, ritmikusan változik a Kilauea vulkán felszíne is, emelkedik és csökken, amit a modern megfigyelési eszközökkel már milliméter pontossággal lehet követni. A kitörések előtt a magma nyomása miatt lassan emelkedik a felszín, majd a kitörések után visszazökken. Most ismét megindult az felszínemelkedés, a számítások szerint néhány nap múlva, talán a hétvégére, vagy jövő hét első napjaira várhatjuk az újabb látványos lávaszökőkút kitörést – zárul az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárának a beszámolója.