Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
VOLCANO NATIONAL PARK, HI - MARCH 11: Visitors watch the eruption of the Kilauea volcano at the  Devastation Trail overlook on March 11, 2025 in Volcano National Park, Hawaii. The eruption was the 13th in a series of eruptions since December 23, 2024. (Photo by William Campbell/Getty Images)
Nyitókép: William Campbell/Getty Images

A Mol-toronynál kétszer magasabb lávaszökőkút Hawaiin – videó

A hawaii Nagy-szigeten a Kilauea vulkáni területen tavaly december 23. óta zajlik a lüktető vulkáni működés. Szerdán immár 15. alkalommal robbant felszínre a bazaltos magma, ez alkalommal 31 órán keresztül zajlott a kitörés, ennek utolsó 9 órája pedig lélegzetelállító volt.

A vulkáni működés a Kilauea egyik mély, a 2018-as kitörés során beszakadt kráterében, a Halema’uma’u kráter peremén zajlik – olvasható Harangi Szabolcs geológus, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárának háttérírásában. Néhány napos szünetekkel elválasztva bukkan fel az izzó láva két kürtőben, a kürtő mélyedését kitöltő lávatóból fröcsögve tör fel és ehhez lávafolyás is kapcsolódik, ami a krátertalpon terül szét. A kitörés kezdetben ritmikusan zajlik, a kürtőkben lévő lávató felszíne hol emelkedik, majd süllyed, olykor magasba csapnak a lávafoszlányok, láva csordul túl a lávafröccskúp peremén, majd visszafolyik a láva és várni kell néhány percet, hogy ismét megjelenjen. Ez egyfajta magmás gázdugattyú tevékenység, amit először a hawaii Kilauea vulkánon írták le, a Maunu Ulu 1969-1971-es kitörése során – jegyzi meg a vulkanológus.

Mint olvasható, a magmás gázdugattyú működés, azaz a lávató felszín ritmikus változásának oka nem teljesen ismert még. Az egyik lehetséges magyarázat szerint a lávató felszínén kialakul egy viszkózus lávabőr, ami elzárja a gázok kijutását. Az is elképzelhető, hogy a két kürtőcsatorna a felszín alatt egyesül egy magmafeláramlási csatornában és itt olykor akadályba ütközhetnek a magmatestben felfelé mozgó gázbuborékok. Az elakadás miatt a gáznyomás egyre nő és a gázok végül ciklikusan áttörik a lávabőrt vagy az akadályt. Időszakonként tehát egy gázgazdag magmahab indul felfelé a magmacsatornában, ami felemeli a lávató felszínét, szétfreccsen, majd összeomlik és ekkor csökken a lávató felszín. Kis idő múlva jön az újabb magmahab adag, lávafreccsenés és túlfolyás és ez a folyamat folytatódik ismétlődően. Ez a mostani 15. kitörés során több mint százszor ment ez a dugattyúfolyamat végbe, mielőtt megindult a nagy finálé.

A gázdugattyú kitörések a néhány napos magmát felkeverik, felfrissítik és kell néhány óra vagy akár egy teljes nap, hogy a magmacsatornát már friss, könnyen folyós kőzetolvadék töltse ki, ahol a gázbuborékok már folyamatosan képesek felfelé mozogni, egyre gyorsabban, a magmacsatornát teljes mértékben már magmahab tölti ki, ez olyan mint a felrázott pezsgőspalack és végül ez a magmahab folyamatosan túdulhat ki már, freccsenti fel a lávafoszlányokat, fel a magasba, akárcsak a Forma–1 futam végi pezsgőnyitás.

A szerdai Halema’uma’u lávaszökőkút magassága elérhette az 1000 lábat, azaz 305 méter magasságot, ami azt jelenti, hogy a budapesti Mol-toronynál több mint kétszer magasabbra csaptak fel a lávacafatok

– emelki ki Harangi Szabolcs. Utoljára ilyen magas lávaszökőkút a Puʻuʻōʻō 1983-86-os kitörése során volt, amikor a lávaszökőkút 1500 lábra, 450 méterre túdult fel. A több órán keresztül zajló régen tapasztalt látványos kettős lávaszökőkút tevékenység, vonzotta a helyieket és turistákat is, a Kilauea közelében óriási torlódás alakult ki az utakon, hiszen mindenki látni akarta ezt a természeti csodát, Pele, a hawaii vulkánok istennőjének a táncát, ahol a lávaszökőkút tetején Pele könnyei lebegnek. Nem veszélytelen azonban az ilyen kitörés, hiszen jelentős mennyiségű szén-dioxid és kén-dioxid gáz kerül a levegőbe, a lávaszökút anyaga, kisebb-nagyobb bazaltdarabkák és szemcsék pedig nagy területen hullanak, ami szintén okoz érzékszervi problémákat.

A lüktetés nem csak a vulkánkitörést jellemzi, ritmikusan változik a Kilauea vulkán felszíne is, emelkedik és csökken, amit a modern megfigyelési eszközökkel már milliméter pontossággal lehet követni. A kitörések előtt a magma nyomása miatt lassan emelkedik a felszín, majd a kitörések után visszazökken. Most ismét megindult az felszínemelkedés, a számítások szerint néhány nap múlva, talán a hétvégére, vagy jövő hét első napjaira várhatjuk az újabb látványos lávaszökőkút kitörést – zárul az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárának a beszámolója.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

Csodakeksz a Semmelweis Egyetemtől – a mentesség nem minden

A fejlesztésről Hajas Lívia, a Semmelweis Egyetem Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje, a snack egyik kidolgozója beszélt az InfoRádióban. A kutató elárulta, miért innovatív az ő gluténmentes kekszük más hasonló termékekhez képest.

Orbán Viktor: megalakulnak a Digitális Polgári Körök, növekszik a III. világháború esélye

A kormányfő szombat délelőtt szólalt fel az erdélyi Tusnádfürdőn. A beszéd reggelén egy rejtélyes üzenet jelent meg a Facebook-oldalán: DPK. Erre megadta a magyarázatot, illetve beszélt az EU szétesésének és egy újabb világháború kialakulásának veszélyéről, valamint arról, miért Közép-Európáé a jövő és mi a magyar nagystratégia.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×