eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén.
Nyitókép: X / China Science

Egy egész csapat műholdat bocsátott fel egyszerre Kína - videó

Kína útnak indította hétfőn Licsien-1-Y5 nevű hordozórakétáját tizenöt műholddal a fedélzetén, köztük a Hszikuang-1-04 nevűvel, amely az ország első nagyfelbontású, metánkibocsátást figyelő műholdja - jelentette az állami média.

A rakéta helyi idő szerint 12 óra után indult el a kereskedelmi célú űrkutatási innovációs kísérleti zónából az ország északnyugati részén. A műhold fejlesztője, a Xiopm SPACE űrkutatási vállalat szerint a műholdat "metán, klorofill- és multispektrális kamerával" szerelték fel. A metánkibocsátás nyomon követése mellett más funkciói is vannak: szénlelőhelyek azonosítása és az országok karbonsemlegességi képességének kiértékelése.

A műszer képes azonosítani a pontszerű földi metánkibocsátó helyeket is, így technikai támogatást tud majd nyújtani egy globális metánkibocsátást figyelő rendszer kiépítéséhez. A metán mint üvegházhatást okozó gáz nagymértékben befolyásolja a globális felmelegedést.

„A Hszikuang-1-04 műhold sikeres felbocsátása fontos áttörést jelent a nagyfelbontású metánkibocsátás-figyelés területén, és bizonyítja Kína átfogó erejét az űrtechnológiában, valamint eltökéltségét a globális éghajlatváltozás kezelésében” – hangsúlyozta Csin Csing, a Xiopm SPACE elnöke.

A hétfőn felbocsátott műholdak között van a Hszikuang-1-05 is, amelyet hiperspektrális és pánkromatikus kamerákkal szereltek fel. Ezek széles körben használhatóak mezőgazdasági figyelésre, ásványkincsek helyének meghatározására és általában a környezetfigyelés területén.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×