eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
IN SPACE - OCTOBER 25:  (EDITOR’S NOTE: This Handout image was provided by a third-party organization and may not adhere to Getty Images’ editorial policy.) In this NASA handout, Roscosmos cosmonaut Alexander Grebenkin (L) NASA astronauts Michael Barratt (2nd L) Matthew Dominick (2nd R) and Jeanette Epps (R) are seen inside the SpaceX Dragon Endeavour spacecraft onboard the SpaceX recovery ship MEGAN shortly after having landed in the Gulf of Mexico off the coast of Pensacola, Florida on October 25, 2024. Dominick, Barratt, Epps, Grebenkin are returning after seven-months in space as part of Expedition 70 aboard the International Space Station. (Photo by Joel Kowsky/NASA via Getty Images)
Nyitókép: Joel Kowsky/NASA via Getty Images

Véget ért a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok kálváriája – videó

Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról pénteken három amerikai és egy orosz űrhajós, küldetésük a Boeing kapszulaprobléma és a Milton hurrikán miatt hosszabbodott meg.

A legénységet szállító SpaceX-kapszula hajnal előtt, 30 órás utazás után ejtőernyővel csapódott a Mexikói-öböl vizébe Florida partjainál, miután a hét közepén lekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).

A három amerikainak és egy orosznak már két hónapja vissza kellett volna térnie. Hazatérésüket azonban megakadályozta, hogy problémák támadtak a Boeing új Starliner- kapszulájával, amely szeptemberben biztonsági aggályok miatt üresen tért vissza. Ezután közbeszólt a Milton hurrikán, amelyet további két hétig tartó erős szél és a tengeren kialakult viharos helyzet követett.

A SpaceX márciusban indított útnak négy űrhajóst: az amerikai űrkutatási hivataltól, a NASA-tól Matthew Dominickot, Michael Barrattet és Jeanette Eppst, valamint az orosz Alekszandr Grebenkint. Barratt már harmadszor járt az űrállomáson, a többieknek ez volt az első űrutazása.

Az amerikai űrügynökség szerint a legénység fontos kutatási eredményeket hozott vissza magával az űrkapszulában. Az amerikai űrhajósok mintegy 200 kísérletet hajtottak végre, többek között őssejtekkel és növényekkel. Azt is tesztelték, hogy a lábakon lévő nyomásmandzsettákkal miképpen lehet megelőzni az űrhajósok egészségügyi problémáit.

Michael Barratt méltatta az otthoni támogatócsapatok munkáját, amelyeknek „velünk együtt kellett újratervezniük, átdolgozniuk és újraalkotniuk mindent..., és segítettek nekünk abban, hogy megbirkózzunk ezekkel a csapásokkal”.

A négy visszatérőt a két Starliner-tesztpilóta, Butch Wilmore és Suni Williams – akiknek saját küldetése nyolc napról nyolc hónapra nyúlt –, valamint a SpaceX által négy hete indított két űrhajós váltja az ISS-en. Ők februárig maradnak az űrállomáson, amelynek személyzete ismét a normális létszámra – hét főre – csökkent, négy amerikaira és három oroszra.

Címlapról ajánljuk

Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

A Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet. Sátori Gabriella, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet professzor emeritusa az InfoRádióban elmondta: mivel a villámok érzékenyen reagálnak a felszíni hőmérséklet változásaira, már néhány tized Celsius-foknyi hőmérséklet-változás is nagy számban megnövelheti a villámaktivitást.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×