eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
a Male hands affected by blistering rash because of monkeypox or other viral infection on green background
Nyitókép: Halfpoint/Getty Images

Németországban is felütötte a fejét a rettegett kór új variánsa

Németországban is megjelent a majomhimlő új variánsa – erősítette meg kedden a Robert Koch Intézet (RKI) német járványügyi intézmény. Norvégiában a majomhimlő kevésbé súlyos változata okozta két megfertőződésről számoltak be kedden a hatóságok.

Először mutatták ki Németországban a majomhimlő Klád Ib variánsát, az érintett külföldön fertőződött meg, a vírust október 18-án mutatták ki a szervezetében - írta közleményében az egészségügyi minisztérium irányítása alá tartozó Robert Koch Intézet.

Az intézet hozzátette, hogy a vírust "szoros testi kontaktus" útján kapta el az illető, a fertőzés egészségügyi kockázata a német lakosságra nézve alacsony.

Az esetet Köln városában észlelték, a szóban forgó beteg egy 33 éves férfi, aki október 12-én került kórházba, és később elkülönítették a többi betegtől - közölte az észak-rajna-vesztfáliai egészségügyi minisztérium. A részletes vizsgálat eredményében feltüntetik: a beteg a Klád Ib vírusváltozattal fertőződött meg, amelyet a minisztérium szerint egy kelet-afrikai országban kaphatott el.

Kedden az oslói hatóságok is bejelentették, hogy Norvégiában két ember szervezetében is kimutatták a majomhimlő kevésbé súlyos, Klád II változatát. A hatóságok jelenleg a két kevésbé súlyos eset közötti összefüggést vizsgálják.

Európában először Svédországból jelentették augusztusban a majomhimlő Klád I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, a kontinensen továbbra is a Klád II változat a domináns.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus 14-én nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a Klád Ib terjedése miatt, mert a szakemberek szerint ez a változat fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő a korábban ismerteknél.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban 2023 januárja óta a majomhimlő-járvány miatt 27 ezer megbetegedést és több mint 1100 halálesetet jelentettek. Az új variáns már Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) arra figyelmeztetett, hogy a majomhimlős fertőzöttek száma az elkövetkező hónapokban várhatóan növekedni fog, ezért minden európai uniós tagállamnak is fel kell készülnie a betegség terjedésére. Javasolták továbbá, hogy a tagállamok adjanak ki utazási tanácsokat a fertőzés által érintett területekre látogatók vagy onnan visszatérők számára, a szóban forgó területekre utazók pedig konzultáljanak egészségügyi szolgáltatójukkal a betegség elleni védőoltásra való jogosultsággal kapcsolatban.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×