Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke
Boeing Starliner. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Továbbra sincs válasza a Boeingnek egy égető kérdésre

A NASA és a Boeing mérnökei közösen dolgoznak azon, hogy kiderítsék, milyen állapotban van a Starliner űrhajó. A célhoz egy lépéssel már közelebb kerültek.

Június elején érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Boeing űrhajója, a Starliner, ami a szokásos rakomány mellett a NASA két űrhajósát, Sunita Williamst és Butch Wilmore-t vitte fel az űrbe.

Már az indulás sem volt sima, kiderült ugyanis, hogy az űrhajóból szivárog a hélium. Az odaérkezésük során több probléma is felmerült, amit azóta sem sikerült orvosolni. A NASA mérnökei emiatt többször elhalasztották a két asztronauta hazatérését, végül pedig bizonytalan időre el is tolták azt.

A jelen állás szerint leghamarabb augusztus közepén térhet vissza a NASA két űrhajósa, ami azt is jelenti, hogy a mérnökök a Földön gőzerővel dolgoznak a hiba elhárításán.

A Starlinernek van egy pontos másolata a NASA-nál, ezért a szakemberek nem csak modellezni tudják, hogy mi történik az eredetivel, de azt is kideríthetik, hogy a Nemzetközi Űrállomás adta lehetőségek között miként lehet a problémát mérsékelni.

A Boeing most azt közölte, a NASA-val közösen sikerült pontosan rekonstruálni a tolóerő-csökkenést, így most megvizsgálják a kapott adatokat. Ezek alapján úgy tűnik, közel lehet a megoldás, ám azt továbbra sem közölte sem a cég, sem a szervezet, hogy mikor térhetnek vissza az űrhajósok a Földre. A szakemberek csupán annyit mondtak, hogy erre a következő hetekben sor kerül – számolt be a hvg.hu.

A teszteket az új-mexikói White Sands tesztüzemben végezték el, ahol nemcsak az indulás körülményeit szimulálták, hanem a lehetséges visszatérését is. A NASA hamarosan azt is rekonstruálja, elég jó állapotban van-e a Starliner ahhoz, hogy a két űrhajós visszatérjen vele a Földre. Az eredményeket napokon belül közölni fogják a mérnökök.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×