A Johns Hopkins Kimmel Rákközpont kutatói által a T-sejtes leukémiák és limfómák kezelésére kifejlesztett úttörő terápia ígéretes eredményeket mutatott a humán T-sejtes daganatokkal rendelkező egereken végzett preklinikai vizsgálatokban - írja a Portfolio az egyetem által közzétett kutatási eredmények alapján. Ez az innovatív kezelés, egy antitest-gyógyszer konjugátum (ADC) hatékonyan támadja a TRBC1 nevű fehérjét tartalmazó rákos T-sejteket, miközben az egészségeseket megkíméli.
Az orvostudomány számára kihívást jelentenek a T-sejtes limfómák és leukémiák, mivel ahhoz, hogy az immunfunkció megmaradjon, meg kell őrizni a normál T-sejteket. Azonban a hagyományos kezelések sokszor válogatás nélkül célba veszik mind a rákos, mind pedig az egészséges sejteket, és így a betegek nagyon kiszolgáltatottá válnak a betegségekkel szemben. A John Hopkins kutatócsoport által fejlesztett
antitest-gyógyszer konjugátum viszont célzottan a TRBC1-et tartalmazó vagy termelő rákos fehérvérsejteket támadja, így biztonságosabb és hatékonyabb kezelési alternatívát kínál.
A terápia egy olyan antitestet kombinál, amely a TRBC1-et keresi egy erős rákellenes gyógyszerrel, az SG3249-cel, amely az ADC felvételekor felszabadul a rákos sejtekben - írja a lap. Az előzetes, egereken végzett kísérletekben az ADC egyetlen injekciója a T-sejtes rákos megbetegedések kiújulás nélküli gyógyulásához vezetett, úgy, hogy az egészséges T-sejt állomány fele megmaradt.
Az innovatív kezelés sikere optimizmusra sarkallja a kutatókat, egyszersmind reményt nyújt az ilyen betegséggel küzdőknek, akiknek gyakran korlátozott terápiás lehetőségekkel és rossz túlélési kilátásokkal kell szembenézniük. A kutatócsoport jövőbeli tervei közt szerepel, hogy a projektet ipari partnerekkel együttműködve korai fázisú biztonságosság és hatékonyság szempontjából embereken is tesztelje.