Veszélybe került az őshonos halállomány az Adriai-tengerben, ahol az éghajlatváltozás és a nagy tengeri forgalom miatt mintegy ötven új faj jelent meg – írja a Reuters beszámolója alapján a Telex.
Az Adria őshonos halállományának visszaesését az új fajok behatolása mellett a túlhalászás is okozza. A Földközi-tengerbe és az Adriába a melegebb vizek miatt vándorolnak át új halfajok a Vörös-tengerből a Szuezi-csatornán keresztül.
Az Adriai-tengerben ezzel csaknem 460 őshonos halfaj fennmaradása került veszélybe.
A dubrovniki székhelyű Tenger- és Partvidékkutató Intézet kutatója, Nenad Antolovic közölte: az Adria folyamatosan változik és melegszik, emiatt új organizmusok jelennek meg, többek közt halak, planktonok és algák. Az egyik ilyen új faj a papagájhal, ami legelőször másfél évtizeddel ezelőtt jelent meg az Adria déli részén. Egy dubrovniki halász azt mondta, rengeteg papagájhalat fog ki, ami a megélhetését is veszélyezteti, mert a helyiek nem szeretik az új hal ízét, ezért nem kapkodnak utána. A legnagyobb problémát az okozza neki, hogy a többi halfajtából nagyon kevés kerül a hálójába.
Komoly aggodalomra ad okot, hogy az utóbbi időben
olyan mérgező halak is megjelentek az Adriai-tengerben, mint az oroszlánhal vagy a kőhal, melyeket nem lehet fogyasztani és jelentős károkat okozhatnak az ökoszisztémákban.
Az invazív fajok között van a négyszöghal, a nyúlhal, a gömbhal és a kék rák is, melyek eddig csak nagyon ritkán és kisebb számban fordultak elő az Adriai-tengerben. A kék rák megjelenése óta ráadásul drasztikusan csökkent az őshonos zöld rák állománya.