"Repülésre készültünk, de ma nem lesz fellövés. Ám ez nem rossz hír,sőt, sok értékes adatot gyűjt a csapat" - hangzott el az élő közvetítésben a tervezett start előtti percekben, kicsivel azután, hogy Elon Musk a Twitteren baljós üzenetet tett közzé.
"Úgy tűnik, hogy egy nyomószelep befagyott, így hacsak nem kezd el hamarosan működni, ma nem lesz indítás" - írta a SpaceX vállalat feje.
A pressurant valve appears to be frozen, so unless it starts operating soon, no launch today
— Elon Musk (@elonmusk) April 17, 2023
Nem is lett, a start előtt 40 másodperccel leállították a folyamatot, az üzemanyaggal feltöltött, más tekintetben kilövésre kész űrhajó a kilövőállásban maradt.
Elon Musk korábban nagyon óvatosan nyilatkozott a kilövésről. "Millió módja van annak, hogy a rakéta meghibásodjon. Nagyon óvatosak leszünk, és ha bármi olyat látunk, ami aggodalomra ad okot, akkor a tesztrepülés elhalasztása mellett döntünk" - írta. Azt is megjegyezte, hogy csak 50 százalék esélyt ad a sikeres végrehajtásra.
Miután kiértékelik az adatokat és elhárítják a hibát, legkorábban 48 óra múlva tudják megismételni a tesztkilövést.
A világ legnagyobb és legnagyobb teljesítményű űrrakétája, a SpaceX által épített Starshipet magyar idő szerint 15.15-körül tervezték felbocsátani első teljes tesztrepülésére Texas államból. A másfél órás repülés során a hordozórakéta a Mexikói-öbölbe zuhant volna, míg az űrhajó-egység - a Földet csaknem megkerülve - Hawaii közelében landolt volna a Csendes-óceánban.
A Starshipet a NASA választotta ki és finanszírozta, hogy az Artemis-program keretében a következő amerikai űrhajósokat a Holdra juttassa. A következő lépés a Marsa utazás.
Az űrrakéta teljes hossza 120 méter, hajtóműveinek üzemanyaga metán. A Starship a műszaki leírása alapján 33 fő hajtóművel rendelkezik, tolóereje mintegy 8000 tonna, ami elegendő lehet 250 tonna szállítmány és 100 ember eljuttatásához a Marsra.
Az élő közvetítés itt visszanézhető: