eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 5. vasárnap Simon
Singapore, yellow gas pipes
Nyitókép: John Seaton Callahan/Getty Images

Szakértő: Moszkva elzárta a gázcsapot, de nem a gáz hiánya okozhat nehézséget az EU-nak

Szerda reggel leállt az Ukrajnán át Európába irányuló földgzázszállítás. Az InfoRádió által megkérdezett szakértő szerint a döntés nem annyira Magyarországot, mint inkább Szlovákiát és Ausztriát érintheti.

A Gazprom orosz energiaipari óriásvállalat szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta után beszüntette az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást. Az orosz vállalat jelezte, hogy az ukrán Naftogaz többször elutasította a lejáró szerződések meghosszabbítását. Hortay Olivér, a Századvég energia és klímapolitikai üzletágvezetője szerint az intézkedés leginkább Szlovákiát és Ausztriát érintheti.

"Az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz között jogi vita van. Ez persze még nem jelenti azt, hogy a jövőben sem születhet valamilyen megállapodás, amelynek keretében azeri vagy szlovák közvetítőn keresztül folytatódhat az ukrán tranzit" – vélekedett a szakértő. Bár a mostani helyzet leginkább Szlovákiát és Ausztriát érinti, már mindkét fél jelezte: képes kezelni a helyzetet, rövid távon felkészült a problémára. Hortay Olivér emlékeztetett rá, hogy Ausztriának például rendkívül nagy tárolói kapacitásai vannak, és ezek töltöttsége is magas. "Tehát akut ellátási problémát a tranzit leállása aligha fog eredményezni ezekben az országokban" – tette hozzá a szakértő.

Ellenben Magyarországot kevésbé érinti az ukrán döntés, mert hazánk 2021-ben az új, hosszú távú megállapodást már úgy kötötte, hogy az abban foglalt évi mintegy 4,5 milliárd köbméterből 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, a Török Áramlaton keresztül szerzünk be, ezen a gázvezetéken pedig zavartalan a szállítás.

Hortay Olivér hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

az ukrán tranzit leállításával jelentősen megemelekedik a földgáz ára, és ez már az egész Európai Uniót hátrányosan érinti.

"Szűkül a kínálat, ami fölfelé hajtja az árakat. A betárolt gáz ellenére a nyári határidős szerződések ára már most rendkívül magas, és a kereskedők arra számítanak, hogy a következő időszakban a korábbinál drágábban lehet majd gázhoz jutni" – figyelmezetett a Századvég energia és klímapolitikai üzletágvezetője.

A szlovák miniszterelnök újévi beszédében azt mondta: az Európai Unióban mindenkire drasztikus hatásai lesznek az ukrajnai gáztranzit leállításának, Oroszországra viszont nem. Robert Fico szerint mindez sok tízmilliárd eurós veszteséget okoz az EU-nak, és

ennek csendes elfogadása helytelen, feszültségekhez és válaszintézkedésekhez vezethet.

Mindezzel ellentétes véleményt fogalmazott meg a lengyel külügyminiszter. Radoslaw Sikorski szerint az orosz földgáz tranzitjának leállítása újabb győzelmet jelent Finnország és Svédország NATO-csatlakozása után.

Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték lezárása a Krím félsziget 2014-ben történt orosz megszállása és bekebelezése óta tartó évtizedes feszült viszonynak vet véget. Oroszország eközben továbbra is exportál földgázt a Fekete-tenger mélyén húzódó Török Áramlat vezetéken. Az orosz-ukrán tranzitszerződés évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitszállítását tette lehetővé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt
Most mi lesz?

Lemond az osztrák kancellár - Két út áll az államfő előtt

Karl Nehammer kancellár, a konzervatív Osztrák Néppát elnöke szombat este bejelentette, hogy a közeli napokban lemond mind kancellári, mind pártelnöki tisztségéről. Egyidejűleg közölte, hogy megszakították a koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokrata SPÖ-vel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×