eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 4. szombat Leóna, Titusz
Nyitókép: Facebook/Magyar Közút Nonprofit Zrt.

Újfajta kiírások a gyorsforgalmi utakon – cselekedniük kell a sofőröknek

Létezik egy olyan előírás, ami már több mint tíz éve a KRESZ része, mégis sok autós nem tartja be: ez az úgynevezett biztonsági folyosó kialakítása a gyorsforgalmi utakon. A Magyar Közút kommunikációs vezetője az InfoRádióban elmondta: egy-egy komolyabb balesetnél akár perceken vagy másodperceken is múlhat a sérültek élete, ezért egyáltalán nem mindegy, mennyi időn belül ér a helyszínre a segítség. Pécsi Norbert szerint a közútkezelők sokszor nem kapják meg azt a támogatást, mint a mentők, a tűzoltók vagy a rendőrök.

Adj utat a segítségnek! címmel közös közlekedésbiztonsági kampányt indított a Magyar Közút, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium, melynek keretében országszerte kétszáz molinót helyeztek ki az utak mentén azzal a céllal, hogy felhívják az autósok figyelmét arra, hogy engedjék el az utakon a közútkezelő munkatársait. A KRESZ-ben ugyanis már több mint tíz éve létezik egy olyan szabály, ami megköveteli az úgynevezett biztonsági folyosó kialakítását a gyorsforgalmi utakon, sok autós mégsem tartja be, illetve nem igazán épült még be a mindennapokba.

A Magyar Közút kommunikációs vezetője az InfoRádióban elmondta: ha egy gyorsforgalmi vagy osztott pályás úton torlódás, baleset alakul ki, akkor

a belső sávban haladóknak minél inkább balra, a külső sávban haladóknak pedig minél inkább jobbra kell lehúzódniuk,

amivel gyakorlatilag egy teljesen új középső sáv nyílik meg a mentőknek, tűzoltóknak, rendőröknek, katasztrófavédőknek vagy éppen a közútkezelőknek – ez a már említett biztonsági folyosó.

Pécsi Norbert szerint azért rendkívül fontos ennek a sávnak a kialakítása, mert egy-egy komolyabb balesetnél akár perceken vagy másodperceken is múlhat a sérültek élete, és egyáltalán nem mindegy, mennyi időn belül ér a helyszínre a segítség. Külön kiemelte, hogy az ilyen eseteknél a közútkezelő végzi a törmelékek eltakarítását, a szükséges helyreállítási munkálatokat, és

minél később érkeznek meg az adott helyre az illetékesek, annál később lehet megnyitni az utat, illetve annál tovább tarthat egy-egy torlódás.

Az említett kétszáz darab molinót a teljes hazai gyorsforgalmi hálózaton, így a koncessziós társaságok által kezelt utakon is kihelyezték. A kommunikációs vezető szerint az egyes grafikai elemek vizuálisan is segítik az autósokat abban, hogyan kell kialakítani a biztonsági folyosót. Mint fogalmazott, a tapasztalatok alapján az autósok többsége nem veszi komolyan, ha a Magyar Közút dolgozói szeretnének elhaladni egy-egy ilyen feltorlódott kocsisornál. A közútkezelő legtöbb munkagépén sárga villogó van, de használnak olyan útellenőri vagy baleseti elhárítást végző autókat is, amelyeken kék megkülönböztető jelzés van. Ugyanakkor Pécsi Norbert elmondása szerint kamerafelvételek is bizonyítják, hogy sokszor előfordulnak olyan esetek, amikor a mentőket, tűzoltókat vagy a rendőröket elengedik a visszazáró autósok, a közútkezelő járművei viszont nem kapnak ilyen támogatást. Úgy véli, a közlekedőknek is az az érdekük, hogy ne húzódjon el sokáig egy-egy torlódás, ezért figyelniük kell arra, hogy a Magyar Közút munkatársai is időben odaérhessenek egy-egy baleset helyszínére.

A kommunikációs vezető hozzátette: szinte állandó problémát jelent, hogy ha valamilyen baleset történik, akkor sok autós lelassít, bámészkodik, elkezd fotózni vagy videózni, ezáltal nem figyel a biztonsági folyosó kialakítására, amivel csak még nagyobb torlódás jöhet létre. Mint mondta, egy gyorsforgalmi úton az elválasztósáv növényzete vagy egyéb fénytörő netlonhálók miatt úgysem lehet látni sokat egy-egy baleset következményeiből, viszont azzal, hogy az autósok lelassítanak, elindul egy „ostorcsapás effektus”, vagyis a sorban hátrább lévő autósoknak egyre nagyobbat kell fékezniük ahhoz, hogy ne menjenek neki az előtte haladóknak. Egy-egy ilyen esetnél akár néhány perc alatt is több kilométeres torlódás alakulhat ki, sőt akár koccanásos, ráfutásos balesetek is bekövetkezhetnek.

Pécsi Norbert figyelmeztetett: az autósok többsége nincs felkészülve ilyen szituációkra, és még nagyobb lehet a baj, ha nem a vezetésre, illetve az előttük haladóra koncentrálnak, hanem adott esetben a telefonjukat nyomkodják. „Ilyenkor azért sokszor előfordul, hogy a diszpécsereinknek frissíteniük kell egy-egy baleseti hírt, mert az út másik oldalán a bámészkodók miatt torlódás alakul ki” – jegyezte meg a kommunikációs vezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×