eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Wildeshausen (Low Saxon
Nyitókép: Ornitolog82/Getty Images

Minden nyolcadik madárfajt a kipusztulás veszélye fenyegeti

A fajok 49 százalékánál csökken az egyedszám a Birdlife International négyévente State of the Birsd's Life cím alatt kiadott jelentése szerint.

A fajok 73 százalékának életére gyakorol intenzív hatást az egyre nagyobb területen folytatott mezőgazdasági tevékenység – írja a The Guardian cikke. A további fő veszélyeket a fakitermelés, az invazív fajok, a természeti erőforrások kiaknázása és az éghajlatváltozás jelentik a jelentés szerint.

Világszerte a madárfajok 49 százaléka visszaszorulóban van, minden nyolcadik fajt a kihalás veszélye fenyegeti, és legalább 187 faj kihalását igazolták vagy feltételezik 1500 óta – állapította meg a jelentés. Ezek többsége szigeteken élő endemikus faj, bár egyre több madárfaj pusztul ki a nagyobb szárazföldi területeken, különösen a trópusi régiókban. Etiópiában például a gyepterületek termőfölddé alakítása miatt 2007 óta 80 százalékkal csökkent a szomáli pacsirták száma.

A madárfajok mindössze hat százaléka tudja világszerte növelni egyedszámát.

1980 óta Európában a madarak 19 százalékát, 600 millió egyedet pusztították el, jelenleg pedig a fecskét, a szalonkát és a varjakat is kihalás fenyegeti. Európában a legjelentősebb csökkenést az agrártájhoz köthető madárfajok mutatták: 57 százalékuk tűnt el a fokozott gépesítés, a vegyszerek használata és a földek termőfölddé alakítása következtében.

A madarak eltűnése nagyon rosszat jelent

"Meg kell állítanunk ezt a csökkenést, el kell indulnunk a helyreállítás útján. A mi jövőnk és a világ madarainak jövője is ezen múlik. Ha továbbra is szétziláljuk az élet szövetét, akkor a saját jövőnket is veszélybe sodorjuk" – mondta Stuart Butchart, a BirdLife International vezető kutatója.

A jelentés több kutatás összefogásából született: a madarak a Föld legjobban megfigyelt állatai közé tartoznak, és sokat árulnak el a természet állapotáról is. Jelenlétük egyben az egészséges ökoszisztémák sarokköve,

ha nincsenek jelen valahol, annak következményei lesznek.

A négy évvel ezelőtti jelentés még csak a fajok 40 százalékánál állapította meg, hogy visszaszorulóban van. A madarak egyedszámának csökkenéséhez az erdőirtások és az erdőtüzek is hozzájárulnak, de a hőhullámok és az árvizek is rontják esélyeiket. A koronavírus pedig rámutatott arra, mi történhet, ha elpusztítjuk a természetes élőhelyeket és olyan fajokkal kerülünk kapcsolatba, amelyek zoonotikus betegségekkel akár pandémiát is elindíthatnak.

A jelentést a decemberi Cop15 találkozó előtt adták ki: itt lehetőség nyílik egy, a biodiverzitás megőrzését szolgáló szabályozás kialakítására, amely mind az élőhelyeket, mind a madarakat megvédené.

A jelentés nem csak borúlátó passzusokat tartalmaz: a BirdLife szerint 1993 óta 21-32 madárfaj halt volna ki a természetvédelmi munka nélkül. A jelentés megemlíti, hogy az Atlanti-óceán északi részén egy Franciaország méretű új tengeri madárparadicsomot hoztak létre, amely a becslések szerint 5 millió madár védelmét szolgálja.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×