A koronavírus omikron variánsa japán tudósok szerint legalább 40 százalékkal halálosabb, mint a szezonális influenza, írja a Mint. Ennek kapcsán a tanulmány kiemeli a járvánnyal kapcsolatos korlátozások túl gyors feloldásában rejlő veszélyeket. A kutatás még ellenőrzés előtt áll.
Az omikron halálozási aránya Japánban a január óta bekövetkezett halmozott többlethalálozások és a fertőzések száma alapján körülbelül 0,13 százalék volt az ország egészségügyi miniszterének tanácsot adó tudósok elemzése szerint. Ez jelentősen alacsonyabb, mint a járvány korábbi szakaszában tapasztalt 4,25 százalékos halálozási arány, még mindig magasabb, mint a szezonális influenza esetében ismert 0,006-0,09 százalékos arány.
Az országok világszerte kezdik feloldani a koronavírus miatti korlátozásokat a maszkviselési kötelezettségtől kezdve a tesztelési követelményekig, a normális élethez való visszatérést sürgetve. Az arcmaszk viselését a koronavírus elleni védekezés fontos eszközének tekintik: sok más vírushoz hasonlóan a koronavírus is elsősorban a levegőben szálló részecskék útján terjed. A fertőzött személy a vírust tartalmazó részecskéket kilélegezi, amelyeket aztán egy másik személy belélegezhet, aki így megfertőződik.
A koronavírusban szenvedő embereknél a vírus több változata is elrejtőzhet az immunrendszer elől a test különböző részein
két új tanulmány eredményei szerint:
a brit Bristoli Egyetem és a németországi Max Planck Orvostudományi Kutatóintézet kutatói által vezetett nemzetközi kutatócsoport megjegyezte, hogy ez jelentősen megnehezítheti a vírus teljes kiürítését a fertőzött személy szervezetéből.
A Nature-ben közzétett tanulmányok azt mutatják be, hogy a vírus hogyan képes különböző sejttípusokban külön fejlődni, és hogyan képes alkalmazkodni immunitásához ugyanazon a fertőzött gazdaszervezeten belül.