A depresszió egyéni és társadalmi-gazdasági terheit felmérő tanulmány elkészítésében számos szakember és szervezet vett részt.
"A depresszióval összefüggő összköltség hazánkban évente 360 milliárd forint" – mondta az InfoRádióban Szekeres György, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának docense.
Ennek
a 360 milliárd forintnak viszont csak 10 százaléka az, ami a betegség ellátásának a közvetlen költsége,
beleértve a járóbeteg-ellátást, a háziorvosi ellátást, a fekvőbeteg-ellátást és a gyógyszerköltséget is. A maradék 90 százalék eloszlásáról is beszélt.
"330 milliárd forint a depressziónak azon járulékos költségeire fordul, amelyeknek a nagy többségét a kiesett munkanapok száma, a nem kiesett, de csökkent teljesítményű munkanapok száma, valamint az egyéb betegségekre gyakorolt negatív hatás teszi ki. Ez a teljes magyar gyógyszerkasszával egyenértékű nagyságrend" – húzta alá.
A felmérés alapján évente 360 ezer főre tehető azon depressziós betegek száma, akik járóbeteg-szakellátásra szorulnak Magyarországon. Ennek költsége kétmilliárd forint körül van. A jelenség terjedésének csökkentéséhez széles körű társadalmi összefogásra volna szükség – tette hozzá az egyetemi docens.
"Javaslatokat is tettünk a szakma nevében, az egyik legfontosabb szempont, hogy önmagában a pszichiátria csekély eredményességgel tudja felvenni a harcot a depresszió ellen.
A leghatékonyabb a megelőzés, az időben történő felismerés és kezelés, amivel sok nehéz fordulatot tudunk kivédeni"
– hangsúlyozta Szekeres György.
A felnőtt magyar lakosság 15 százaléka tapasztalja meg élete során legalább egyszer a depressziót. Éves szinten 700 ezer embert érint valamilyen formában.